Wpis z mikrobloga

Człowiek nie rodzi się ani dobry ani zły, człowiek rodzi się jako czysta kartka. Prawdą jest to człowiek może posiadać pewne predyspozycje genetyczne które mogą pomóc się stać tym dobrym albo złym, ale człowiek jest niczym innym niż sumą doświadczeń. Prawda jest taka że człowiek kształtuje się będąc już dzieckiem oraz w okresie dojrzewania. Istotna role ma tutaj wychowanie rodziców i środowisko w jakim te dziecko się wychowuje i dorasta. Warto zaznaczyć że człowiek nie ma wpływu na te rzeczy, które wymieniłem, ergo nie ma wpływu na swoje własne życie. Niżej całkiem fajna analiza pewnego antagonisty z pewnej kreskówki dla dzieci.
#przegryw #depresja #psychologia #przemyslenia #przemysleniazdupy #determinizm #dundersztyc
  • 5
@Sadomason: nie ma wpływu na własne życie? Wiadomo, że na część rzeczy wpływu się niema, jednak nad pewnymi rzeczami można pracować więc pisanie, że na życie wpływu się niema jest uciekaniem od odpowiedzialności. Jakie miałeś dzieciństwo i środowisko wpływu nie miałeś, na to co zrobiłeś i czego nie zrobiłeś do tej pory też już nie masz, jednak przyszłość nadal może być twoja więc możesz ja wykorzystać albo zwalać wszystko na przeszłość.
@Sadomason: Ja bym powiedziała nawet, że nie do końca jest białą kartką, bo jest też maszyną biologiczną której decyzje podejmowane są na podstawie skoków hormonów, rodzaju układu nerwowego (temperamentu), już pomijając środowisko i rodzinę, czasem w tej samej rodzinie wychowywaniu ludzie są całkiem różni. Nawet kolejność urodzenia wpływa. Determinizm sięga głębiej niż się wydaje.