Wpis z mikrobloga

Jak gracie na ślepo to szachownice wyobrażacie sobie zawsze z punktu widzenia białych czy z punktu widzenia tej strony, którą gracie?
#szachy
  • 16
  • Odpowiedz
@r4do5: dobre pytanie. Jestem za cienki na granie na ślepo, ale wydaje mi się, że bardziej naturalne jest z punktu widzenia tej strony, którą się gra. W sumie ma to też znaczenie przy otwarciach, bo możesz zapamiętać sekwencje ruchów i potem ogólną pozycję na szachownicy do któregoś ruchu, ale jak potem grasz odwrotną stroną i przeciwnik ci to zagra, to trzeba sobie umieć w głowie "odwrócić" ustawienie co dla mnie na
  • Odpowiedz
Ja "uczyłem się" szachownicy na pamięć. Chodzi o to, że planszę widziałem zawsze ale nie potrafiłem automatycznie umiejscowić pola. Zrobiłem sobie 64 kartoniki z oznaczeniami pól, losowałem i w umyśle szukałem pola, białe czy czarne, pola sąsiadujące. Odwracałem również szachownicę bo od drugiej strony zabawa zaczyna się od początku. Od tego czasu szachownica w mojej głowie stała się wyraźniejsza i można na niej coś robić. Nie grałem tak jeszcze partii ale rozwiązanie
  • Odpowiedz
@r4do5
Przepraszam, że długo nie odpisywałem ale musiałem zebrać myśli żeby odpowiedzieć.
Myślę, że pierwsze efekty pojawiają się już po kilku tygodniach. Na początku mozolnie liczyłem np pole e4 i tak grając białymi: a1 czarne, b1 białe, c1 czarne, d1 białe, e1 czarne, kolejno w górę e2 białe, e3 czarne, e4 białe. Bingo. To samo pole grając czarnymi licząc od h8.
Na przykład ruch skoczkiem na pole c3 w Partii Włoskiej. Pole
  • Odpowiedz
@Szalonytarocista: odblokujesz pw? Też odnoszę podobne wrażenie. Oczywiście nie chodzi o granie na ślepo samo w sobie tylko o „czucie szachownicy” i wydaje się, że to jest fundament, od którego początkujący powinien zacząć.
  • Odpowiedz
@Szalonytarocista: pw - prywatna wiadomość, kliknij na mój pseudonim a następnie w prawym górnym rogu na piktogram koperty i napisz cokolwiek do mnie, bo inaczej ja nie mogę do ciebie napisać pierwszy - masz zablokowaną możliwość pisania do ciebie. Podoba mi się twoje podejście do treningu szachowego i chciałbym jeszcze kiedyś o tym porozmawiać.
  • Odpowiedz