Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

[ Nr 3 ] Mastermorphix

Czy też pod pełną nazwą: Master Pyramorphinx. Jest to shape mod 3x3, tj. klasyczna kostka Rubika, której zmodyfikowano kształt. W tym wypadku tak znacznie, że sześcian uzyskał kształt czworościanu. Układanie takiej modyfikacji jest jednak trudniejsze niż klasycznej kostki z tego względu, że wszystkie centry (te klocki które są środkami ścian w "zwykłej" kostce 3x3 i nie przemieszczają się) są dwukolorowe no i mają specyficzny kształt, a więc trzeba je w ramach ułożenia odpowiednio obrócić. Tak więc mastermorphix jest tzw. super cube (kostka Rubika która wymaga orientacji centrów). Dodatkowo klocki, które są odpowiednikami rogów z 3x3 występują tutaj w dwóch rodzajach, jako płaskie jednokolorowe klocki (te w centrum ściany czworościanu) jak i jako "normalne" trzykolorowe części, a więc ciężko jest używać algorytmów bezpośrednio z kostki Rubika bo nie widzimy jak jest zorientowana połowa wierzchołków.
Mastermorpix ze względu na to, że jest 3x3, ale z "bajerami" i tak bardzo zmienia perspektywę układania kostki, a także zmienia spektakularnie kształt podczas układania zyskał sporą popularność i jest prawdopodobnie najpopularniejszym shape modem zaraz za mirrror blockiem. Produkuje się też mastermorphixy innych rzędów, tj. czworościenne wersje innych sześciennych łamigłówek (2x2, 4x4, 5x5, 6X6).
Jak to często w kostkowym światku bywa data jego powstania i autorstwo nie są aż tak jasne. Prawdopodobnie pierwszy raz powstał już w 1991 r. za sprawą najbardziej znanego modera twisty puzzles Tonego Fishera (kiedyś napisałem o nim artykuł, który wszedł na główna jednak niestety już zniknął). Jednak nie został wtedy ogłoszony światu i musiał jeszcze poczekać na swoją kolej.

w komentarzu niżej zdjęcie najbardziej rozpowszechnionej wersji mastermorphixa tj wersja pilowed (zaokrąglone krawędzie bryły i nieco wypukłe ściany)
przykładowa średnia z układania na czas (39,87)

#ciekawostkiantrosa #ciekawostki
Pobierz antros - #1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kos...
źródło: comment_1643223085rO7rQnsRcxHe9e5AWAYqHf.jpg
  • 8
@KaMaTwo: miałeś problemy z ułożeniem? Ja w sumie spore, ciągle się myliłem i musiałem zaczynać od początku. Przez to grzał ławę aż natrafiłem na inną modyfikacje, która sprawiła że zmieniłem perspektywę na czworościenne sześciany i zacząłem go układać inaczej niż 3x3 przez co jest dużo łatwiej i dość przyjemnie
(niedługo napisze o tej innej modyfikacji bo to bardzo ciekawa kość godna polecenia).
@antros: Jak najbardziej. Do tego stopnia, że jest to jedyna układanka w całej mojej kolekcji co do której jak ktoś ją dotyka to zabieram i biję po łapach.

Od siebie dodam najszybsze znane mi ułożenie tej układanki:
KaMaTwo - @antros: Jak najbardziej. Do tego stopnia, że jest to jedyna układanka w ca...
@antros:
Uzupełnienie: od 2005 jeszcze przed masową produkcją, była sprzedawana wersja ręcznie robiona i ceny przekraczały 100$ co jak na tamten okres było dość sporą ceną za stosunkowo niezbyt dużą łamigłówkę
slangowo wersja pilowed nazywana jest "Rice Dumpling" (ryżowe knedle/pierogi)