Wpis z mikrobloga

Mam taką działkę, którą chcę ogrodzić siatką.
Przy działce po lewej stronie, według map jest droga gminna. W rzeczywistości jest tam wysypany żwir i ludzie jeździli w taki sposób, że częściowo wchodzi ona na działkę.
Czy gmina powinna w takim wypadku uregulować przebieg tej drogi, czy muszę (i mogę?)to zrobić na swój koszt?
#nieruchomosci #dzialka #inwestycje #budujzwykopem #budownictwo #prawo #prawobudowlane
sovas - Mam taką działkę, którą chcę ogrodzić siatką.
Przy działce po lewej stronie, ...

źródło: comment_1643535926hAWesRYrm3IugC5bXTPRqG.jpg

Pobierz
  • 80
Zresztą to droga gminna, nie wiem czy można tak sobie na niej ingerować. Gmina to powinna naprostować według mnie.


@sovas: to że droga jest własnością gminy, a to czy jest publiczną drogą gminną, to dwie inne kwestie. Jeżeli droga ma nadany status drogi gminnej ( publicznej) uchwałą rady gminy to tylko gmina może sobie przy tym dłubać. Ale jak nie ma kategorii, to jest drogą wewnętrzną i podlega normalnym zasadom prawa
@sovas: jeśli droga gminna była tam przed 1999 rokiem, to może się tez okazać, że jest ona „wgrodzona” w całości w twoją działkę. Wtedy nie możesz się grodzić. Gminy bardzo często nie dochowywany formalności z wydzielaniem dróg publicznych, możesz nie mieć ostrzeżenia w księdze, może nie być tam nawet żadnej działki drogowej. Możesz ewentualnie dochodzić odszkodowania, ale to raczej przegrana sprawa. Możesz ładnie poprosić by się gmina wydzieliła z działki.
Oczywiście
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@sovas: Moi rodzice mieli bliźniacza sytuację że droga nachodziła na granicę xD geodeta , stawiasz słupki od strony drogi , z siatką , dajesz jakieś odblaski na słupki graniczne i jak masz normalnych sąsiadów to będzie git , jeśli nie to to może się zdarzyć że słupki będą wywalone , walnięte przez samochód xD i nic z nich potem nie zostanie jak u mnie xD Potem znowu wbijasz te słupy i