Wpis z mikrobloga

Często przejeżdżam obok Pomnika Lotników w #warszawa i za każdym razem zastanawiam się, na który pas wolno mi skręcić będąc na miejscu żółtego samochodu oraz przyjmując, że na pasie obok również znajduje się pojazd.
Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie dodatkowej linii narzucającej obranie konkretnego pasa ruchu.
Gdzie można zgłosić taką propozycję? Czy w ogóle ma ona sens? Jaka jest szansa że od razu nie wyląduje w śmietniku?
#kiciochpyta #prawojazdy #przepisydrogowe #samochody
Gdyby ktoś nie wiedzał, to na stronie https://mapa.um.warszawa.pl/ są mapy lotnicze Warszawy w wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia robione co roku od 2010, ale można znaleźć również zdjęcia z np. 1935 czy 1945 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz Ojezuniu - Często przejeżdżam obok Pomnika Lotników w #warszawa i za każdym razem zas...
źródło: comment_1643751716fS8l5C3F2ZykAp2GpVH6Eu.jpg

Które pasy może zająć żółty samochód

  • 1 2.4% (2)
  • 2 12.0% (10)
  • 3 39.8% (33)
  • 2 lub 3 25.3% (21)
  • 1 lub 2 lub 3 20.5% (17)

Oddanych głosów: 83

  • 15
@Ojezuniu: w teorii prawy 3 się dopiero kończy, więc powinieneś zjechać na niego i w miarę możliwości odbić na 2. Za to czerwony żeby być bezpiecznym, powinien jechać tylko i wyłącznie na 1, na wypadek gdyby ten żółty nie pojechał na 3 tylko na 2 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ojezuniu: teoretycznie możesz zająć dowolny pas. Nawet jak jedzie obok czerwony to masz pierwszeństwo bo jesteś z jego prawej strony :) Ale zazwyczaj czerwony zajmuje 1 a żółty 2 lub 3, a jak żółty leci na 1 to też najpierw 2. Również czerwony może wjechać na 3
@reksiuzgdyni: Jak nie ma przepisów szczegółowych stosujemy zasady ogólne. Tutaj będzie zachowanie szczególnej ostrożności i to co napisałem wcześniej. Teoretycznie. A praktycznie jest jak jest.
@FilipWWL: Ale który przepis ogólny chciałbyś tu zastosować. Bo prawa strona ma zastosowanie w dwóch przypadkach: art. 25.1 (ustępowanie pojazdowi nadjeżdżającemu do skrzyżowania z prawej strony) i art. 22 ust. 4 (gdy dwa pojazdy zmieniają pas ruchu jednocześnie i chcą wjechać na pas pomiędzy nimi). Żadna z tych sytuacji nie ma tu miejsca.

Bo oba pojazdy jadą z tego samego kierunku i żaden z nich nie wykonuje manewru zmiany pasa.
Ciekawy jestem jaka byłaby interpretacja w razie stłuczki, kto by dostał mandat.
Moim zdaniem, w takich przypadkach dobrze gdyby były linie wskazujące jaki pas można wybrać, albo dla lewego nr 1, albo prawego wjazd na nr 3. Jest kilka takich skrzyżowań w samej Warszawie. Niedaleko tego miejsca, przy Dworcu Zachodnim jest skrzyżowanie al. Jerozolimskich i Kopińskiej. Też dosyć często są sytuację w których ktoś skręcając z wewnętrznego pasa ładuje się na skrajnie
Pobierz Ojezuniu - Ciekawy jestem jaka byłaby interpretacja w razie stłuczki, kto by dostał m...
źródło: comment_1643803971oQTfcvp2BIhUdZcR6pSfSy.jpg
teoretycznie możesz zająć dowolny pas


@FilipWWL: Ciekawa interpretacja. Jeden egzamin #!$%@?łem dlatego, że skręcając z prawego pasa w lewo po skręcie zająłem lew pasy i zajechałem drogę pojazdowi, który się nim poruszał (on również skręcał w lewo, ale z lewego pasa).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@reksiuzgdyni:

Co Ty gadasz :) na jakiej podstawie prawnej stosujesz regułę prawej ręki względem dwóch pojazdów, które z tej samej drogi skręcają w prawą w inną drogę?

Gdyby był skręt z 2 pasów w prawo w 2 pasy po skręcie to ten z prawego mógłby wjechać na lewy po skręcie i miałby pierwszeństwo? No przemyśl sprawę ;)


Na takiej, że zgodnie z kodeksem drogowym jeżeli dwa samochody chcą zająć ten sam
@Mr--A-Veed: Przepis o którym mówisz dotyczy sytuacji gdy dwa pojazdy wykonują manewr ZMIANY PASA RUCHU.

W sytuacji którą przedstawia Op pojazdy nie zmieniają pasa ruchu - one wykonują manewr zmiany kierunku jazdy - skręt w prawo na skrzyżowaniu.

To są dwa różne manewry dla których przewidziano różne przepisy. Gdy zmieniamy pas ruchu, to stosujemy przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu; a gdy zmieniamy kierunek jazdy - stosujemy przepisy dotyczące zmiany kierunku jazdy.