Wpis z mikrobloga

Duży spadek liczby sprzedanych mieszkań przez deweloperów

Ze styczniowych danych BiG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w 7 największych miastach deweloperzy sprzedali łącznie 3327 mieszkań, co jest wynikiem gorszym od grudniowego o ok. 1%. Jednak w porównaniu z pierwszym miesiącem 2021 r. sprzedaż była mniejsza aż o 22%!

W Katowicach sprzedaż spadła aż o 48%, w Gdańsku – o 41%, a w Łodzi – o 33% w porównaniu z grudniem ubiegłego roku.

W Gdańsku – deweloperzy wprowadzili w styczniu na rynek aż 691 mieszkań, tj. dziewięciokrotnie więcej niż miesiąc wcześniej! Duże wzrosty podaży odnotowano także w Krakowie – o 51%, w Łodzi – o 41% i Poznaniu – o 18%.

https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/wiadomosci/5408111,Styczen-2022-r-w-mieszkaniowce-w-niektorych-miastach-duzy-wzrost-cen.html

#nieruchomosci #gdansk #trojmiasto #inwestycje #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #pieniadze #finanse #budownictwo
  • 15
  • Odpowiedz
@PowrotnikPolska Jak mogli sprzedać mniej o 1% w 7 największych miastach względem grudnia skoro niżej jest napisane, że w Katowicach sprzedali mniej o 48%, Gdańsku 41% a Łodzi 33%? Tzn, że. W pozostałych 4 sprzedaż była wyższa zdecydowanie niż w grudniu?
  • Odpowiedz
@PowrotnikPolska: Dzieje się to, co przewidywali tutaj niektórzy. Będzie olbrzymia podaż, a popyt wygaszony. Tylko, że ta podaż będzie trwała jeszcze przez rok, może dwa, decyzje na budowę zostały wydane. A popyt załamie się szybko, właściwie już się załamał, co widać po danych.
  • Odpowiedz
Tylko, że ta podaż będzie trwała jeszcze przez rok, może dwa


@ogorek: nadwyżka podaży będzie trwała wiele lat, bo do tych 450-500 tysięcy mieszkań oddanych w ciągu najbliższych dwóch lat dojdą te które już są na rynku wtórnym i były kupione jako "inwestycja". Zejście z tej górki potrwa wiele, wiele lat.

A popyt załamie się szybko, właściwie już się załamał, co widać po danych.


Tak dokładnie to popyt jest taki sam
  • Odpowiedz
@wiktorek_pl:
Zapomniałem, że jestem na wykopie i ludzie nie czytają linków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie jest debilny - po prostu musisz przeczytać artykuł, który jest źródłem, bo widać, że OP kopiował całe akapity z losowych miejsc, tam gdzie mu pasowało, pod tezę.
Chodzi o efekt i magię procentów a nie liczb rzeczywistych. Pierwszy wykres z artykułu wyjaśnia wszystko. Nie mówimy o "zdecydowanie wyższych sprzedażach niż w
F.....r - @wiktorek_pl: 
Zapomniałem, że jestem na wykopie i ludzie nie czytają link...

źródło: comment_1643799536arhxazstMiACWlrgULSzML.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ogorek: myślę, że ważnym elementem w układance są jeszcze oczekiwania rynku - do tej pory ludzie kupowali szybko, bo spodziewali się, że ceny będą wciąż rosły a teraz sentyment mógł się zmienić i oczekiwane są obniżki- kto nie musi wstrzyma się od zakupu i to też obniży popyt
  • Odpowiedz
@PowrotnikPolska: A np w Gdańsku Migowie cena nowego etapu jest o 50%-60% wyższa niż pół roku temu, np. mieszkanie 105-115m2 w tej samej lokalizacji tylko w nowym etapie osiedla pół roku temu kosztowało ok 900 tys. - 1 mln, a teraz podobne kosztuje ok 1,5 mln. To w końcu spada ten popyt czy nie spada?
  • Odpowiedz
apie osiedla pół roku temu kosztowało ok 900 tys. - 1 mln, a teraz podobne kosztuje ok 1,5 mln. To w końcu spada ten popyt czy nie spada?


@aktualnosci1: alfa park bada rynek ;)) budują za gotówkę i nastawiają się na dalsze wzrosty.
  • Odpowiedz