Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki, chce się nauczyć programować PLC Siemensa. Myślałem, żeby kupić jakiś zestaw startowy ze sterownikiem, ale po pierwsze z tego co widzę TIA portal trzeba kupić osobno i kosztuje chyba 1k. Wersja próbna działa tylko 21 dni. Ponoć po reinstalacji systemu na lapku da się ponownie wykorzystać te 21 dni, ktoś może tego próbował? Po drugie jeżeli chodzi o zestawy startowe to boję się, że dostanę jakiś gównosterownik, który leżał komuś na magazynie i nikt go nie chciał kupić. Z tego co zauważyłem są równice w procesorach zastosowanych w sterownikach. Z drugiej strony jak sam coś zacznę kupować to mogę kupić coś niekompatybilnego itp. bo się nie znam. Trochę nie wiem, jak to wszytko ugryźć, ktoś może coś doradzić?
#automatyka #plc #tiaportal
  • 19
@FAQGAG: Zestawy startowe zwykle przychodza od Siemensa jako zestaw startowy wiec to nie tak ze sklep CI cos sklada z gratow ktore mu zostaly. Po drugie zawsze mozesz sprawdzic przeciez jaki konkretnie sterownik jest w zestawie.
Po trzecie - moze nie ma sensu kupowac fizycznego sterownika i warto sprobowac z symulatorem?
Siemens to nie mój ulubiony sterownik (bojówka Rockwella), ale powiem tak. Ze sterowników Siemensa mamy tak:
- Logo. Tego nie kupuj bo logo ma trochę inny język programowania.
- Seria 1200. Tańsze, ale z tego co pamiętam to chyba nie obsługiwał grapha. Chyba że nie potrzebujesz :) ogólnie dużo zestawów startowych na necie można znalezc z tym sterownikiem plus tia basic :)
- Seria 1500. Droższe. Dużo droższe. Ale tutaj masz cały
@FAQGAG: Jest PLCSim Basic który jest bezpłatny (nadal musisz mieć Step7 żeby programować) i PLCSim Advanced. Do podstaw Basic wystarczy. Advanced to dodatkowa komunikacja na zewnątrz przez S7, TCP, OPC UA głównie. Z Basic spokojnie możesz symulować sobie PLC i HMI i komunikację między nimi więc zrobisz mała aplikacje z wizualizacja.
@FAQGAG dlatego u nas na studiach na pierwszych zajęciach usłyszeliśmy: Siemensa nie ma sensu omawiać i ćwiczyć bo się nauczycie w pracy xD i mieliśmy zajęcia z Rockwella, GE Fanuc, Beckhoff itd.

No ale masz rację Siemens to taka podstawa którą warto znać, ale za to cenieni są też programiści sterowników niszowych :)
@markhausen: We wszystkich praktycznie ofertach pracy wymagany jest Siemens, ewentualnie Rockwell. Wydaje mi się, że jak już opanuję Siemensa, to inne sterowniki różnią się głównie softem, bo zasada działania raczej jest taka sama.
@FAQGAG: Całkowicie odradzam kupno sterownika. Jest symulator i wystarczy. Różnica między symulatorem a prawdziwym PLC jest taka (w kontekście nauki) że Ci się lampka zapali jak wysterujesz wyjście- nie warte tych pieniędzy.
Spokojnie sobie poszukaj craka czy coś- jeśli nie używasz tego komercyjnie to nikt się nie będzie raczej czepiał. Siemens jest w każdym ogłoszeniu o prace bo wiele rzeczy robią u nas Niemcy a oni wpychają swojego Siemensa. To nie
@To_ja_moze_pozamiatam: nie kupuj sterownika bo co najwyżej tak jak koledzy pisali zapalisz sobie lampkę podając na wejście sygnał np. z przycisku. Do tego spokojnie wystarczy symulator. Później w pracy i tak zawsze 'zapalenie lampki' to najmniejsze zmartwienie.
Ściągaj crack'a i poznaj jak najlepiej całe środowisko TIA. Do użytku domowego nikt nie będzie Cię za to ściągał.
Nie wiem na jakim poziomie zaawansowania jesteś, ale zacznij może od jakiś prostych zadań w
@czterydwadolary: programowałem wcześniej sterowniki eatona w easy sofcie, w języku ład. Napędy wiem jak działają, enkodery też. Muszę poznać soft, z sieci przemysłowych nie wiem nic, moje programy nie używały wejść analogowych, więc też słabo ogarniam te tematy.
@FAQGAG: Przy aktualnych deficytach w siemensie, nawet nie wiem czy kupisz jakikolwiek sterownik.
Do samego programowania wystarczy sam symulator + symulacja HMI. Dodatkowo możesz symulować też serwonapędy itd.
@kwantowykocyk: Ale to nie tylko siemens ma problem. Inni producenci mają to samo. Wątpię że wysyła więcej skoro nie ma podzespołów elektronicznych m.in uC, FPGA do produkcji urządzeń :)
@kwantowykocyk: Zastanawia mnie tylko fakt, że praktycznie od 1.5 roku dostawy z 3 dni wydłużyły się nawet do roku. Przecież, nagle na świecie nie wzrosło zapotrzebowanie na automatykę przemysłową.
Z sprzętem RTV/AGD nie ma żadnego problemu.