Wpis z mikrobloga

#szachy #pytanie

Którą z poniższych byście polecili osobie na poziomie początkujący ze wszystkimi podstawami podstaw, żeby poczytać coś bardziej zaawansowanego niż szachy dla żółtodziobów?

Myśl jak arcymistrz - Aleksander Kotow
Graj jak arcymistrz - Kotow Aleksander
Ocena pozycji i planowanie - Max Euwe
Sztuka ataku - Vladimir Vukovic
Strategia szachowa - Dawid Bronstein
Sztuka obrony - Jakow Damski, Lew Poługajewski
Metody treningu szachowego - Artur Jusupow, Mark Dworecki
Rozwój Twórczego Myślenia - Mark Dworecki, Artur Jusupow
Metody przygotowania debiutowego - Artur Jusupow, Mark Dworecki
  • 16
@Panparapet: szachy dla żółtodziobów mam od dziecka i jakoś tak mocno od deski do deski nie przerabiałem, a od kiedy wróciłem po raz kolejny do szachów, to stała się bardziej moją lekturą "do łazienki" ( ͡° ͜ʖ ͡°), gdzie podczas dłuższych posiedzeń rozwiązywałem sobie w głowie zadanka w książce oraz w myślach wizualizowałem sobie kolejne przedstawiane pozycje na szachownicy. Na pewno bardzo dobrze systematyzuje podstawową wiedzę o
Którą z poniższych byście polecili osobie na poziomie początkujący ze wszystkimi podstawami podstaw, żeby poczytać coś bardziej zaawansowanego niż szachy dla żółtodziobów?


@baalder363: Żadną.( ͡° ͜ʖ ͡°) Na te książki jeszcze przyjdzie jeszcze czas.

Teraz zacznij od jednej z poniższych..
a) Siegbert Tarrasch (Das Schachspiel)
b) Aaron Nimtzowitsch (Mein System, Die Blockade, My System & Chess Praxis)
c) Jose Raul Capablanca (Chess Fundamentals)
d) Richard Reti (Modern
@Panparapet: A jeśli chodzi o kanały szachowe na yt, to najbardziej niedocenianym kanałem jest chess vibes. Bardzo fajnie tłumaczy rzeczy, ma ciekawe tematycznie filmiki i generalnie wydaje mi się, że oglądanie tego kanału pomaga w zrozumieniu szachów :D.
@Hans_Kropson: Dzięki! Szanuję za szachowy content dostarczany przez ciebie tutaj na wypoku, chyba każdy twój wpis sprawia, że moje szachowe życie jest lepsze (ten jeden, gdzie pokazywałeś jak zremisować przegraną według komputera końcówkę był bardzo fajny i z tego co pamiętam, to chyba też to była pozycja szachowa, która raczej nie była omawiana przez gigantów szachowego youtube'a, tym bardziej gratuluję ciekawego znaleziska szachowego :D), więc jeszcze raz dzięki za udzielanie się
@baalder363: napisz jaki masz ranking i na jakiej stronie, ile czasu chcesz poświęcić na trening szachowy (czytanie książek, rozwiązywanie zadań itd.), ja ci mogę polecić książki dla ludzi z rankingiem poniżej 1000, które mi pomagają i napisać, które książki z zadaniami były nieco za trudne, czyli byłem w stanie rozwiązać zadanie ale zajmowało mi to 20-30 minut, więc jak masz ranking 1200-1400 to pewnie będą w sam raz.

I w jakich
@baalder363: A ja myślałem, że nikt tego co pisze nie czyta.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ksiażki które podalem, powinny cie nauczyc układania planu gry w szachach. Kiedyś była taka anegdota (a może prawda) gdy zapytano Retiego ile ruchów do przodu liczy w czasie partii - odpowiedział że zero. Mając na myśli że najważniejsza jest ocena pozycji i plan gry.

Ale jeśli chcesz już upiec dwie pieczenie na jednym
@r4do5: Ranking około 1000-1100 na lichess, godzina dziennie, angielski i polski :D. Ale tak naprawdę chodziło mi jedynie o to czy z mojej listy powyżej jest coś warte, bo akurat je mają w sklepie na allegro :D. Jeśli chodzi o resztę literatury szachowej to chyba żadne odkrycie, że największy wybór jest książek po angielsku, a 90% tytułów można ściągnąć z niezbyt legalnych źródeł :D.
@baalder363: > średnio czytelnej notacji szachowej.

Z podanych przeze mnie książek miałem tylko Nimzowitscha (mój system i mój system w praktyce).
A "angielskiej notacji" kiedys próbowałem sie nauczyć przy okazji innej książki...
Niestety wymiękłem i nigdy juz ksiązki z taka notacja nie kupiłem. Dla nie za trudne.