Wpis z mikrobloga

Jakie otwarcia białymi i czarnymi dają większe szanse na to, że partia będzie dużo bardziej taktyczna? Ja np. jestem raczej beznadziejny strategicznie, więc moja gra polega na tym, by czekać na jakieś błędy przeciwnika, dzięki którym pojawi się jakaś taktyka. Dlatego preferuję gry, w których to rywal ma lekką inicjatywę i czekam, aż się pomyli. Wydaję mi się, że otwarcia, w których rusza się dużo pionkami, sprawiają, że otrzymujemy takie pozycje, dlatego ostatnio zacząłem grać obronę caro-kanna (ale niezbyt mi to wychodzi) i c4 białymi. No ale nie mam o szachach zbyt dużego pojęcia, więc chciałbym poznać opinie kogoś kto się zna.
#szachy
  • 24
@Logika_wykopu: i co dalej? właśnie po e4 - wydaję mi się - dostaję pozycje w których albo mnie łapią na jakieś sztuczki, albo od razu są jakieś dziwne ataki, albo się wymieniamy figurami i potem trzeba manewrować strategicznie.
@Dawidk01: zależy od elo, ale może c4 spróbuj.
E4 wymaga więcej nauki teorii niż d4 i już powyżej 1400 elo nikt Ci nie zagra E5, wiem bo próbowałem mainowac szkocką i nie da się tego grać online, bo wszyscy sobie przygotowali sycyla albo inne gówno na które musisz się obkuc.

Jak masz niskie elo to graj to e4 cały czas a czarnymi przyspieszonego smoka.
@Dawidk01: generalnie to czarnymi jestes zdany na łaskę białych (hehe) i jak białe chcą dostać nudną strategiczną grę to taką dostaną jak ktoś wie co robi. Z kolei białymi mozesz bardziej sterowac gre w swoim kierunku, polecam 1. e4 i jakies gambity (scotch, evans, danish itd.)
@razornfs: ale po tych gamitach się czasem nie przejmuje za dużej inicjatywy? Mówię, ja wolę gry takie typu robimy spokojne ruchy dopóki nikt nie zrobi błędu. Bardzo nie lubię jak mnie ludzie łapią albo chcą złapać na jakieś wątróbki itd., więc samemu też bym wolał tego unikać.
d4 a potem blackmar-diemer ¯_(ツ)


@Rolnikt: Poważnie pytam, dlaczego?
Jedyny powód jaki widziałbym to to, że to jedyny sposób żeby zmusić początkującego szachistę do wyprowadzania figur, bo bez gambitów rozwijać figur nie potrafią.
Ale po co ćwiczyć tak słabe otwarcie to naprawdę nie rozumiem. ¯\(ツ)_/¯
@Futyporyt27: o ty #!$%@? jak śmiesz krytykować moje ulubione otwarcie xD

A tak serio. Poświęcasz piona za szybszy rozwój i wtedy masz bardzo ofensywna linie. Do 1800 gram tak na chcesz.com i daje to radę na rapidach,blitzach. Również jeśli chodzi o bullety. Ja preferuje jak to Marianczello mawiał romantyczny styl gry i na moim poziomie działa i jest dość łatwe
@Futyporyt27: 1600 lichess to 1100-1200 na chesscom nie 1400-1500.

A nawet jeśli i tak e5 to 42% a w tym takie coś jak szkocka/wloska pewnie wypada co 5 partii z e4-e5. Trzeba być bardzo obkutym żeby przyjemnie grać online to e4, bo do tego dochodzi jeszcze cały wachlarz Sycylijskiej, francuskiej itd xD
Na realnych turniejach pamiętam że było nawet przyjemnie ale przez internet to masakra z tym jest.