Wpis z mikrobloga

#pompaciepla #budownictwo #budujzwykopem #budowadomu #budowa Mireczki, jak to jest z chłodzeniem pompą ciepła? Ktoś ma i potrafi powiedzieć czy coś to daje? Pot nie leci po plecach i dupie w upalne dni? Deweloper zakłada nam w bliźniaku 120m2 pompę PANASONIC All in One KOMPAKT 5 kW, która ma funkcje chłodzenia. No i się zastanawiam nad sensem instalowania klimatyzacji… Może lepiej poczekać sezon, nie wydawać hajsów i zobaczyć jak to się sprawuje, bo może wystarczy do chłodzenia, ale z drugiej strony wolałabym kucie pod klime zorganizować na etapie wykończenia domu, jeśli okaże się niezbędna. Jak żyć?
  • 28
@Chica: rób klimę dodatkowo, chyba, że lubisz chodzić po zimnej podłodze, która w upał i tak ci uja da, no może poza tym, że dodatkowo będziesz mieć rosę na podłodze.
Ja zrezygnowałem z chłodzenia na rzecz klimy, ale rozmawiałem ostatnio z typkiem który ma gruntówkę z chłodzeniem i potwierdził to co napisałem wyżej.
@kubex_to_ja: Zawsze mogę na zimnej podłodze leżeć plackiem cały dzień ;). A tak na serio to rzeczywiście boję się braku komfortu, zwłaszcza ze teraz mamy w mieszkaniu klime we wszystkich sypialniach.
@Chica: Klima będzie potrzebna, wcześniej czy później.

np. Samsug ma takie rozwiązanie:
pompa ciepłą w zimę pracuje z podłogówką jako ogrzewanie,
w lato ze splitami pokojowymi, jako chłodzenie aktywne. Jeden agregat i dwa najlepsze spoosby ogrzewania i chłodzenia.
Dogadaj się z dewem, aby nie instalował panasa i sami zamontujcie coś w typie ww.
@Chica: Mam akurat panasa i w najgorsze upały zdażyło mi się włączyć klimę na podłogówkę. Działać działa. Rosa ani wilgoc sie nigdy nie wykropliła na niej ale takie chłodzenie komfortu nie podnosi. Razem ze spadającą temperaturą rośnie wilgotność względna. Więc wcale się lepiej nie czuję w takim skisłym chłodku. Potrzebna jest opcja która jednocześnie z chłodzeniem osusza powietrze
@Chica: kiedyś juz o tym pisalem. Jeśli masz klimakonwektory to spoko, da radę. Natomiast jeśli masz podłogówkę to da radę ale tylko do pewnej wysokości wilgotności powietrza. Testowałem to w zeszłym roku w czerwcu. Temp w domu 24, wilgotność 40-45%, temp zasilania zszedłem do 9 stopni, temp w pomieszczeniu po 1 dniu na 21 stopni. Wilgotność się zwiększyła do 65-70% i nic nie zdziałasz bo punkt rosy przy takiej wilgotnosci i
@waldinio: @mlesz: Może to głupie, albo zbyt na chłopski rozum, ale co jakby włączyć do tego osuszacz powietrza? Moi rodzice kupili miesiąc temu osuszacz za 800zl (wilgotność zeszła im szybko z 80 na 50% przy pomieszczeniu Ok 25m2, ale odczuwalnie mają lepszy komfort w całym mieszkaniu 50m2). Zawsze to taniej, a skoro system chłodzenia już jest…
@Chica: Tak będzie ok. Tylko pamiętaj że wentylacja ciągle tłoczy powietrze do środka które po schłodzeniu ma wysoką wilgotność. Ten osuszacz będzie stał w jednym miejscu. W odległych częściach domu nadal będzie wilgotno.
Chyba rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym mogą ograniczyć ten efekt
@mlesz: @waldinio: no to chyba pozostało mi przygotować okablowanie klimy „na wszelki wypadek”, jak sugerował Mirek wyżej i spróbować jeden sezon z pompą i wypożyczonym od rodziców osuszaczem ( ͜͡ʖ ͡€) . Jeśli się sprawdzi w salonie z aneksem, to można dokupić do sypialni. A jak nie, to założyć klimę i szkalować funkcje chłodzące pompy ciepła
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@waldinio: właśnie klimakonwektory wydają się optymalne. Czemu są nie popularne?

Podoba mi się że mógłbym wpiąć w jeden rozdzielacz z podłogowa i po prostu na lato zamknąć obiego podłogi i operować na klimakonwektorach.

Jedyny problem to większe wymagania co do izolacji rur i potrzeba odpowiedniego zładu w układzie.

Serio wychodzi drożej niż minisplity?
@Chica
@sokl czemu nie są popularne to nie wiem, może mało ludzi o nich wie.

Ale przypomniało mi się, że np mój rekuperator ma możliwość wpięcia obiegu zimnej wody do tak zwanego coolboxa, thesla green ma coś takiego właśnie. Podobno dziala prawie jak klima tzn dobrze chłodzi bo można dać te 3-5 stopni wody w obieg ale nie da rady tak osuszyć powietrza tak jak kilmatyzator
@waldinio: @sokl: a te klimakonwektory można zainstalować/dołożyć do już zastanej instalacji pompy??? Chodzi mi głównie o to, czy muszę myśleć o grubszych przeróbkach przed wykończeniem mieszkania i w która stronę iść - nowa instalacja klimy czy bazowania na obecnej pompie.
@Chica: no i tak samo odpływy do kanalizacji

@waldinio realnie za ile da się klime mini splita 3-4kw postawić? Szczerze pytam (jednostka zewnetrzna itp) bo na allegro jakes cent typu 2-3kw widze i troche w szoku jestem .

Faktycznie wyjdzie taniej postawic 4 jednostki zewnetrzne - bleeeeeah
@Chica: niestety bez porządnej wentylacji nie będzie to działać (nie będziesz miała mieszania powietrza). Ale możesz spróbować, nie zawsze klima w domach ma sens bo sam grunt i okolice są chłodne więc po roku zobaczysz czy naprawdę tego potrzebujesz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sokl: @waldinio: klimakonwektory to głównie urządzenia komercyjne, bo jeszcze 5 lat temu mało kto miał pompę ciepła czy agregat wody lodowej - stąd wysoka jakość, ale również i cena. Druga sprawa, to eksploatacja - klimakonwektor ścienny ma zastąpić grzejnik, chodzi na parametrach wyższych niż podłogówka, więc będzie droższy nie tylko w zakupie, ale i w eksploatacji niż podłogówka. No jeszcze jedna rzecz - czy warto katować sprężarkę pompy ciepła przez
@Xargo1:
dzięki wielkie za tą perspektywę.

Przy takich kosztach to faktycznie lepiej osobne urządzenie - zawsze backup, mogą pracować razem CWU i Klima jak słonce grzeje i tak dalej.

Muszę tylko znaleźć rozwiązanie bo chciałbym klimę w pięciu pomieszczeniach. 5 małych minisplitów to pewnie trochę overkill. Trzeba by isć jak Ty w kanałową...