Wpis z mikrobloga

Mam konto na Amazon.pl, w sumie to jestem kompletnym nowicjuszem (wczoraj kupiłem pierwszą rzecz prywatnie).

Za jakiś czas planuję zakup czegoś na fakturę na firmę, więc podałem swój VAT UE, wniosek czeka na rozpatrzenie po stronie Amazona ( https://www.amazon.pl/gp/vatRegistration/manage ) i zastanawiam się, czy realnie od kiedy mi to zatwierdzą, nie będę potrzebował drugiego konta (na inny mail etc.) stricte pod prywatne zakupy?

Zapewne nie ma problemu przy zakupie z Amazon.pl - pewnie wystawią fakturę VAT, zapłacę kwotę brutto i to co potrzebuje do firmy, wrzucę w koszta (na koniec miesiąc odliczę VAT), to czego nie, to po prostu nie wyślę księgowej i płacę netto+VAT już po stronie Amazona.

Co natomiast jeśli będę chciał coś kupić na np. Amazon.DE/ES?
Znając życie będę miał tam po zalogowaniu cenę netto i taką będę płacił.
Jak kupię realnie na firmę, to nie ma problemu. Ale jakbym coś kupił przez przypadek prywatnie, to musiałbym pewnie w drugą stronę odkręcać -> wysyłać księgowej taką fakturę i przez jakieś magiczne rozliczenie opłacić VAT w US?

#amazon #jdg
  • 6
@Namyslaw: Imo to będzie dokładnie tak jak mówisz. Amazon wyśle faktury do US, gdzie będzie napisane, żę @Namyslaw kupił skarpetki z mango bez VAT, a z drugiej strony nie będzie mieć zaksięgowanej Twojej faktuy. Zatem VAT się należy i będziesz musiał pewnie jakiś specjalny druczek wysłać wraz z potwierdzeniem przelewu.
@Namyslaw: z perspektywy kilku lat zakupów na Amazon to u nich jest to loteria z jakim vatem dostaniesz fakturę. Nawet w Polsce potrafi przyjść 0% bo wysłali z jakiegoś kraju członkowskiego :/

IMHO 2 konta to must have jeżeli się nie chcesz babrać dodatkową księgowość.
@pcela: przecież dałem tego samego linka. To już zrobiłem.
Tylko jak skoro wg Ciebie powinienem mieć jedno konto, mam per dany zakup wybrać, czy chce to kupić na fakturę czy zapłacić pełen VAT i kupić prywatnie? Nie widziałem takiej opcji w koszyku ani nigdzie.