Wpis z mikrobloga

Przyznam szczerze, że niespodziewałem się akcji Tesli zobaczyć jeszcze w cenie poniżej $700.

Powinienem kupować ile się da, ale taką postawę przyjąłem już w grudniu kupując poprzedni dip, a w trakcie niego 4 akcje Tesli (teraz w tej cenie miałbym prawie 6), tym samym nie bardzo mam już wolne środki, by robić większe zakupy, przynajmniej aż przyjdzie kolejna wypłata.

Z drugiej strony, na te niepewne czasy, wypadało by mieć nieco większe zapasy gotówki.

Decyzja zatem zapadła, przenoszę akcje z mBanku do InteractiveBrokers, gdzie będę miał możliwość zaciągnięcia pożyczki pod zastaw akcji.

Obecnie moje akcje Tesli są warte ok 400k PLN, wiec myślę, że teoretycznie pożyczenie na inwestycje powiedzmy 20-50k PLN, były w granicach ryzyka, które byłbym w stanie zaakceptować.

Na razie (jutro) zaczne brać się za formalności z tym związane. To trochę potrwa, a i tak pewnie będę robił to w transzach, tak dla bezpieczeństwa, żebym czegoś nie spieprzył.

Czy wezmę ostatecznie jakąś pożyczkę pod zastaw akcji? Być może nie. Tą decyzję będę podejmował jak będę miał już techniczną możliwość zrobienia czegoś takiego. A i tak pewnie będę zwiększał swoje zadłużenie po trochu. Raczej nie planuje zadłużyć się pod limit, próbując zgadnąć sam dołek.

Jeżeli chodzi o Margin Account, to jestem totalnym Noobem. Jeżeli ktoś ma jakieś złote rady, to z chęcią przyjmę :)

#gielda #tesla #tsla
anonimowy_programista - Przyznam szczerze, że niespodziewałem się akcji Tesli zobaczy...

źródło: comment_1645705699BsXPHRFxK0Sa7KY5vSEFPz.jpg

Pobierz
  • 14
@anonimowy_programista: Cenię Twoje wpisy. Mam dwa pytania:

1. Chciałem zapytać, czy Twoim zdaniem zagrożeniem dla wyceny Tesli jest ew. uruchomienie produkcji tzw. "Apple Car"?

2. Wchodząc np. na YouTube, wyświetlają mi się często reklamy jakiś brokerów umożliwiających zakup tzw. akcji ułamkowych - myślałeś o tym? To umożliwiałoby skupywanie Tesli w mniejszych pakietach, ale za to częściej.
@kazik34:

1. Chciałem zapytać, czy Twoim zdaniem zagrożeniem dla wyceny Tesli jest ew. uruchomienie produkcji tzw. "Apple Car"?


Wyceny tak. Kapitał będzie miał większy wybór, więc oczywiście, że to będzie miało wpływ. Dla wzrostu zarobków firmy w najbliższych latach? Absolutnie nie. Główną konkurencją Tesli nie są inne auta elektryczne, tylko wszystkie auta spalinowe. Tesla tracąc swój market-share dalej bedzie mogła rosnąć jak szalona.

To pierwsza sprawa, a druga jest taka... że
anonimowy_programista - @kazik34: 

 1. Chciałem zapytać, czy Twoim zdaniem zagrożen...

źródło: comment_1645708733hd18Tp6mG9eBlxVmIpTB4D.jpg

Pobierz
@anonimowy_programista: hej, powiem troche przekornie, ze konkurecja Tesli nie są nawet auta spalinowe, a Supply Issues, czyli braki w dostawach do produkcji ;)
To pokazuje rynek wtorny gdzie są momentami zwariowane ceny za uzywane Tesle