Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektronika #diy
Mirki, mam problem z monitorem Samsunga sd850, dziś podczas normalnej pracy coś strzeliło i wywalił mi bezpieczniki. Rozkręciłem go i wychodzi na to, że sama płytka zasilacza stwarza ten problem.

Wie ktoś czy za pomocą zwykłego miernika mogę sprawdzić co dokładnie wywołuje zwarcie?
Od strony "grubych" elementów wszystko jest suche, żaden kondensator nie wylał. Na zielonej stronie jest tylko jakaś żelowa bezbarwna masa na niektórych obszarach ale nie przewodzi ona prądu.
Pobierz con987 - #elektronika #diy 
Mirki, mam problem z monitorem Samsunga sd850, dziś podcz...
źródło: comment_1646495988y2YqCovDL0fhDpL4xYoRbU.jpg
  • 11
czy za pomocą zwykłego miernika mogę sprawdzić co dokładnie wywołuje zwarcie?


@con987: Tak, między innymi po to jest miernik. Naprawa jak każda inna naprawa zasilacza impulsowego, sprawdzasz wszystko po kolei od strony sieci.
@con987: Możesz sprawdzić miernkiem, ale jak masz zwarcie to podejrzany element trzeba wyjąć z układu, żeby go wykluczyć, inaczej nie zdiagnozujesz, więc lutownica też jest potrzebna.
Generalnie nie polecam ci takiej naprawy samemu, jeśli zadajesz takie podstawowe pytania zwłaszcza, że tam są dość niebezpieczne napięcia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dktr: @slavoy: wiem że mogę wykurować każdy element i go sprawdzić osobno, bardziej mi chodziło o to czy bez wylutowywania mogę to zrobić. Zarówno miernikiem jak i lutownica umiem się posługiwać, ale jak nie widzę żadnego uszkodzonego elementu to wolę się najpierw zapytać.
@con987: Sprawdzasz na zwarcie, jak element w układzie ma zwarcie to go demontujesz sprawdzasz ponownie. Marnie widzę tę naprawę, przetwornice impulsowe i brak doświadczenia przeważnie kończą się fajerwerkami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dktr: na razie posprawdzalem wszystkie kondensatory i nie wykazują zwarcia.
Domyślam się że to nie będzie prosta naprawa, wymienić element to nie problem, ale najpierw trzeba go znaleźć...
No nic, poszukam kogoś do naprawy.