Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <-tag do obserwowania/czarnolistowania

Nie wołam, bo to jest bardziej ciekawostka dla osób bardziej zainteresowanych tematem. Myślę, że pozwoli ona lepiej zrozumieć znaczenie głównych dróg na Ukrainie i problemów logistycznych Rosjan. Wybaczcie surowość tych mapek, strzałki zaznaczałem w jakże znakomitymprogramie Paint :). Niestety, nie jestem grafikiem.

Zacznijmy od frontu południowego, bo na nim logistyka rosyjska działa w zasadzie najlepiej, ale mimo wszystko natrafia na poważne ograniczenia - wszystkie dostawy muszą przekraczać Cieśninę Kerczeńską po Moście Krymskim. Ma on sporą przepustowość i nie ma mowy o korkach kolumn zaopatrzeniowych, problemem jest raczej odległość. Spójrzcie na mapę.
Przez Półwysep Krymski musi teraz być zaopatrywany cały front południowy - zarówno planowana ofensywa w kierunku Zaporoża, jak i planowane okrążenie Mikołajowa. Ukraińcy kontrolując Mikołajów przecinają główną i dobrze przepustową drogę M14, co zmusza Rosjan do puszczania zaopatrzenia drogami pobocznymi (na mapie w przybliżeniu zaznaczone żółtymi kreskami) - a to naraża kolumny na ataki ze strony ukraińskiej OT i specjalsów. Trzeba więc wziąć to pod uwagę i założyć, że część kolumn z zaopatrzeniem nie osiągnie celu, a co za tym idzie puszczać ich większą liczbę dla wojsk walczących pod Wozneseńskiem.
Oznacza to, że niezwykle utrudniona jest jednoczesna ofensywa w kierunku Zaporoża i okrążenia Mikołajowa. Dlatego tak ważne jest dla Rosjan zajęcie Mariupola. Zdobywając miasto zabezpieczą tamtejszy fragment drogi M14, co z kolei umożliwi im odrębne zaopatrywanie wojsk mających atakować Zaporoże. W znaczący sposób odciąży to logistykę i pozwoli swobodniej rozwinąć ofensywę na obu kierunkach.

#ukraina #rosja #wojna
Pobierz
źródło: comment_1646561700Bg1lWvdzToffgAZDdSeSC0.jpg
  • 32
Wiele osób zastanawia się dlaczego ofensywa rosyjska na froncie wschodnim od kilku dni w zasadzie stoi - to powtarzające się pytanie pod moimi raportami. Przyczyna jest prosta -> Ukraina kontrolując Czernichów i Charków przecina Rosjanom możliwość zaopatrywania się głównymi drogami. Wojska rosyjskie próbują puszczać zaopatrzenie dla wysuniętych kolumn poprzez obwodnicę obu miast, naraża to jednak pojazdy logistyczne na łatwe kontrataki ze strony oblężonych garnizonów. Na pewno widzieliście te zniszczone/porzucone kolumny ciężarówek w
Pobierz
źródło: comment_1646562071etYNmD24fdOaTsBOlkmEnH.jpg
Najgorzej dla Rosjan, pod względem zaopatrzenia, wygląda front północny. Zapewne widzieliście nagrania z ogromnych korków wojsk inwazyjnych. I absolutnie nie jest to dziwne jak spojrzymy na mapę. Całość rosyjskiego zaopatrzenia w zasadzie musi iść drogą P02, która przecina się z drogą P56 w Iwankowie. Są to drogi wąskie, o bardzo niskiej przepustowości. Dlatego też analitycy przed wojną zakładali niezwykle małe prawdopodobieństwo większej ofensywy w regionie - oczywistym jest, że w razie przedłużających
Pobierz
źródło: comment_1646562122XXeTOl1SVwUd8ToZNN9d2Y.jpg
wszystkie dostawy muszą przekraczać Cieśninę Kerczeńską po Moście Krymskim


@pokustnik: tak z ciekawości, czy ukraińcy mają jakiekolwiek możliwości żeby zniszczyć ten most? Czy jest tak głęboko we wrogim terytorium że nie ma takiej opcji?

Zawsze mi się wydawało że w dzisiejszych czasach to rach ciach, rakieta czy samolot poleci i w zasięgu to w sumie każdy cel można razić - a tu 150km od wybrzeży ukrainy i nic? Pamiętam że ruskie
a nie możnaby wysadzić mostów w drodze do chersonia i melitopolu? Znacząco by to utrudniło przeprawę wojsk z krymu


@Djodak: Dobre pytanie!
Co się Ukraińcom udało wysadzić, to wysadzili. Jednakże to w zasadzie jedynie działania opóźniające, gdyż wojska inżynieryjne przywrócą używalność mostów.

Jakie są przewidywania na najbliższe dni ?


@Koniasz: Wydaje mi się, że Rosjanie będą podciągać logistykę, aby nasycić zaopatrzeniem oddziały frontowe. Nie wiadomo ile im to zajmie.

tak
Wydaje mi się, że Rosjanie będą podciągać logistykę, aby nasycić zaopatrzeniem oddziały frontowe. Nie wiadomo ile im to zajmie.


@pokustnik: Osobiście też się tego spodziewam. I obawiam się że jak ruszy na nowo ofensywa to Ukraińska obrona może pęknąć. Zwłaszcza że Ukraina nie ma czym uzupełniać strat w ciężkim sprzęcie. A jak się to stanie to obrona Ukraińska będzie musiała się wycofać ze wschodnich terenów.
Zwłaszcza że Ukraina nie ma czym uzupełniać strat w ciężkim sprzęcie. A jak się to stanie to obrona Ukraińska będzie musiała się wycofać ze wschodnich terenów.


@Koniasz: Problemem jest to, że spod Czernichowa i Sumów w zasadzie już nie mogą się wycofać. A odwrót z Charkowa będzie bardzo ryzykowny.

Ukraińcy grają teraz w ryzykowną grę, ale prawdopobnie wykalkulowali w końcu utratę tych sił. Wojska broniące wschodnich dróg opóźniają ofensywę Rosjan i
Problemem jest to, że spod Czernichowa i Sumów w zasadzie już nie mogą się wycofać. A odwrót z Charkowa będzie bardzo ryzykowny.

Ukraińcy grają teraz w ryzykowną grę, ale prawdopobnie wykalkulowali w końcu utratę tych sił. Wojska broniące wschodnich dróg opóźniają ofensywę Rosjan i umożliwiają ufortyfikowanie się na Dnieprze.


@pokustnik: Na ile oceniasz straty Ukrainy w ciężkim sprzęcie ? Ukraina bardzo dobrze ukrywa swoje oficjalne straty. Widać że na 95% wideo
Wysadzenie mostu na długości przewyższającej długość mostu towarzyszącego w zasadzie wyklucza możliwość przywrócenia używalności na dłuższy czas. Jeżeli most jest niski, można usypać przyczółek, ale to kwestia wielu roboczogodzin wielu jednostek sprzętu ciężkiego.


@Francisco_dAnconia: Tak, masz rację. Niemniej przywrócenie funkcjonalności jest możliwe - dlatego pisałem, że wysadzanie mostów to jedynie działania opóźniające, to nie zatrzymuje całkiem inwazji.

Na ile oceniasz straty Ukrainy w ciężkim sprzęcie ?


@Koniasz: Nie jestem w
wszystkie dostawy muszą przekraczać Cieśninę Kerczeńską po Moście Krymskim


@pokustnik: Ja się od pierwszego dnia konfliktu zastanawiam dlaczego ten most jeszcze stoi. Ukraina ma jakieś tam wojska rakietowe dalekiego zasięgu a odcięcie kacapom tej drogi zaopatrzenia oszczędziłoby życie wielu ukraińskich żołnierzy. Nie mówiąc już o możliwym fizycznym zablokowaniu cieśniny resztkami mostu co uniemożliwiłoby przerzut okrętów między Morzem Azowskim a Czarnym. W dalszej perspektywie umożliwiłoby to odbicie Krymu.