Wpis z mikrobloga

Widzę że za zadawanie pytań odnośnie krótko i długofalowych skutków ekonomicznych przyjmowania uchodźców z Ukrainy z góry jest się skreślonym.
Tak jakby Polska była krajem mlekiem i miodem płynąca, świetnie zarządzana, z chłonnym i pojemnym rynkiem pracy. Inflacja to 2% a rachunki za gaz ostatnio sporo spadły.
Nie każdy chce w imię wyższych wartości zostać nędzarzem, nie każdy popiera kolejne rozdawnictwo i uprzywilejowanie kolejnych grup.
Prywatnie niech każdy pomaga jak chce, może nawet cały majątek oddać, mam to gdzieś to nie moje. Państwo powinno pomagasz z głową i umiarem, pamiętając że ma obowiązki do wykonania w kraju tu i teraz.

#ukraina #wojna #polska #ekonomia
  • 129
  • Odpowiedz
@picasssss1: Jeżeli UE nie okaże finansowej solidarności oraz nie weźmie na siebie części obciążenia administracyjnego (urzędy) to polska administracja po prostu nie jest w stanie tej ilości ludzi ogarnąć. Zwyczajnie jest to niemożliwe. Ani przerobowe, ani finansowo.
  • Odpowiedz
Widzę że za zadawanie pytań odnośnie krótko i długofalowych skutków ekonomicznych przyjmowania uchodźców z Ukrainy z góry jest się skreślonym.


@picasssss1: Pytania można zadawać, można się zastanawiać... ale skoro i tak nie ma innej opcji niż ich przyjmować to jaki jest sens takiej dyskusji? Uznamy, że będzie źle... no i co w związku z tym? Do tego totalnie nie mamy pojęcia co się stanie z Ukrainą, a więc czy to będzie
  • Odpowiedz
@Jan_K: Ukraina się prędko nie odbuduje, jakaś część ludzi wróci ale i spora zostanie. UE i USA pewnie pomogą jakimiś pieniędzmi ale też nie będą dawać funduszy wiecznie. Trzeba mieć teraz nadzieję że ukraińcy po prostu będą chcieli stanąć jak najszybciej na nogi i nie liczyć na to że Polska sama da. Będzie potrzeba o wiele więcej miejsc pracy oraz mieszkać i dla naszych i dla uchodźców. A dalej cóż. Trzeba
  • Odpowiedz
@picasssss1:
Spróbuję trochę policzyć na z dupy liczbach, żeby chociaż trochę przybliżyć wszystkim, że burza toczy się wokół pieniędzy, których wielokrotność #!$%@? na stałe socjale:

Socjal dla uchodźców:
Dajmy na to 1mln uchodźców w strukturze 1+1 (mama+dziecko, bo Ukraina też tak jak my miała niski przyrost). Załóżmy scenariusz, że nie będzie po co komukolwiek wracać do Ukrainy w najbliższych latach.

Pakiet socjalu: zakładam, że to 1200zl/miesiąc.
Koszta:
1.2miliarda PLN / miesiąc
  • Odpowiedz
@picasssss1: Ja #!$%@? w tym kraju nigdy dobrze nie bedzie no. Juz wczoraj pisalem ze w mojej firmie negocjacje placowe zawieszone "z powodu ciezkiej sytuacji za wschodnia granicą". Nadodatek zaden polak mi nie wspolczuje a wrecz przeciwnie #!$%@? mi bo jestem robolem i mi sie jedzenie i zycie w tym kraju przeciez nie należy. Polak polakowi wilkiem serio
  • Odpowiedz
@picasssss1: moim zdaniem przede wszystkim państwo polskie powinno podnieść ten temat na arenie europejskiej i albo uzgodnić podział uchodźców na poszczególne kraje, albo dodatkowe pieniądze z budżetu UE. jeżeli chodzi o punkt pierwszy to na pewno nie ułatwia nam życia fakt, że nie byliśmy solidarni z krajami UE kiedy oni przyjmowali uchodźców z Syrii. pomysł numer dwa jest jednak jak najbardziej do zrealizowania.

Będzie to na pewno duże wyzwanie i jestem
  • Odpowiedz
@picasssss1 Nie wiem czy chodzi Ci o konkretne zawody, czy nie, ale powiem tak — w strefie ekonomicznej na Europarku cały czas szukają ludzi do pracy. Jest tu mnóstwo hali produkcyjnych, które na cito potrzebują pracowników. I nie, nie są to Januszexy, tylko porządne firmy zagraniczne, które od ręki dają umowę o pracę na dobrych warunkach. Nie mogą nikogo znaleźć, więc niekiedy są duże opóźnienia na liniach.

Mówienie, że rynek pracy w
  • Odpowiedz
nikomu pieniędzy nie będzie brakowało


@DzikuHere: No tak dobrze to nigdy nie było ( ͡º ͜ʖ͡º)

Nic nie wskazuje na to, żeby Ukraińcy mieli tylko żerować na pomocy, sytuacja demograficzna była dotąd bardzo słaba, ba - pracodawcy ciągle narzekają na zbyt małą liczbę chętnych do pracy. Więc są też plusy. Oczywiście będzie też mnóstwo problemów. Tyle, że ja nie widzę sensu jakiegoś wgłębiania się w temat,
  • Odpowiedz
@androgen: które to zakłady szukają na cito pracowników? Pytam kompletnie z ciekawości bo nie spotkałem się z poważnymi firmami w strefie, z opowieści znajomych którzy mieli okazję tam pracować nie było kolorowo, i na pewno nie dawali dobrych warunków.
  • Odpowiedz