Wpis z mikrobloga

Halko Mirasy z #lodz mam do was pewną wiadomość, Urząd Miasta w Łodzi używa rosyjskiego oprogramowania antywirusowego o nazwie Kaspersky i uważa że to jest OK.

Koleżanka wysłała oficjalne zapytanie czy mają zamiar coś z tym zrobić, oczywiście dostała odpowiedź wymijająco-negatywną

W tym poście będzie screen z BIPu potwierdzający posiadanie takiego rozwiązania. Nie wiem czy władza Łodzi nie ma pieniędzy na zakup lepszego rozwiązania które nie wysyła całej swojej telemetrii i danych do Rosji?

Już w 2017 roku była inba którą opisywał @niebezpiecznik-pl - Tutaj Link, okazało się wtedy że antywirus pomagał wykradać dane z komputerów na całym świecie, został on w USA zakazany całkowicie w Polsce oczywiście jest tylko powiedziane że lepiej nie ale w sumie to #!$%@? nas to, więcej pod tym linkiem: [O TUTAJ](https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/interpelacja-w-sprawie-stosowania-programu-antywirusowego-kaspersky-przez-jednostki-administracji-publicznej
)

Oczywiście screen z Maila którego wystosowała moja koleżanka oraz odpowiedź wstawię poniżej w komentarzu.

Nie chce żeby ten post był zbyt długi dlatego też szybko opiszę co możemy zrobić:

1. Możemy napisać kilka maili powołując się na rok 2017 z wykradaniem danych, czy też na interpelacje. Oczywiście oni będą bronić się prawem zamówień publicznych i to może być fiasko,
2. Możemy zaatakować bezpośrednio do Pani Prezydent Miasta Łódź z zapytaniami, tylko nie znam sposobu dotarcia do niej.
3. Może jakaś petycja ale czy to działa?

Macie Mirasy jakieś pomysły? Ja nie chce by w naszych urzędach był Kaspersky chce to gówno wyplenić i zastanawiam się grubo nad G-Datą (Tak niemieckie to a jednak Kaspersky ma tam swoje 17% udziałów nawet chwalili się sami kiedyś tym na stronie)

Oczywiście fajnie jakbyście sprawdzili swoje miasta czy wsie z czego korzystają. Często na BIPie można takie info znaleźć jednak tu jest za grubo, wymijająco i chciałem wam po prostu o tym powiedzieć

Mieszkańcy #lodz mogą zgłaszać swoje pytania w tej sprawie na lckm@uml.lodz.pl

Tutaj BIP i postępowania przetargowe z dwóch lat jak się komuś chce czytać:
Rok 2020
Rok 2021

#ukraina #wojna #rosja #it
Krx_S - Halko Mirasy z #lodz mam do was pewną wiadomość, Urząd Miasta w Łodzi używa r...

źródło: comment_1646670491p3TzEnOUMeYAzpn1yluBiV.jpg

Pobierz
  • 12
@CebulaZjadliwa: Nie do końca tak to działa, oni wg zamówień publicznych kupują najtaniej. Można od razu sobie pomyśleć co się stanie jak nie przyciśnie się nikogo. OPZ znów zostanie napisany pod Kaspersky.
Zostały 2 miesiące do zakończenia obecnej licencji. Wiec chyba czas działać. Z tego co wiem to nie zbyt się kwapią do tego.
Tym bardziej że jest to 4000 licencji ponad i nie zmienia się takiego czegoś w jeden dzień
@CebulaZjadliwa: Tu chodzi raczej żeby nacisnąć na władzę. Sami informatycy nie mają możliwości wykluczyć rozwiązania ale przykładowo, Prezydent, sekretarz, skarbnik już tak. Można powołać się na Interpelacja w sprawie stosowania programu antywirusowego Kaspersky przez jednostki administracji publicznej. Po to została ona stworzona.
@Krx_S: jeśli nie da się przy tym zrobić zdjęcia na fanpage ani napisać nic o jednorożcu to raczej bym nie liczył na działania ze strony urzędu zdanowskiego
Bitdefender (rumuński) proponuje teraz dodatkowy rok gratis przy przejściu. G-Data przedłuża ważność licencji o okres do końca trwania licencji konkurencyjnej. Do zastosowań domowych Bitdefender ma licencję rodzinną na 15 stanowisk/urządzeń za 130 PLN/rok.