Wpis z mikrobloga

Rosjanie podchodzą pod Kijów, lecz wpadają w ukraińską zasadzkę. Fiasko rozmów ukraińsko-rosyjskich w Turcji. Podsumowanie 15. dnia wojny ukraińsko-rosyjskiej.

1. W Turcji odbyły się dzisiaj trójstronne rozmowy między szefami dyplomacji Ukrainy, Rosji i Turcji. Rozmowy zakończyły się jednak całkowitym fiaskiem. Na konferencji prasowej, która odbyła się po rozmowach, Siergiej Ławrow (MSZ Rosji) stwierdził m.in. że Rosja nie zaatakowała Ukrainy, zbombardowany wczoraj szpital położniczy w Mariupolu to tak naprawdę baza Pułku Azow, a kraje które dostarczają pomoc wojskową Ukrainie powinny być świadome że Rosja pociągnie je do odpowiedzialności. Jednocześnie Ławrow stwierdził, że jego zdaniem bardziej konstruktywne dla rozwiązania konfliktu są ukraińsko-rosyjskie rozmowy na Białorusi aniżeli trójstronne spotkania w Turcji. Wygląda zatem na to, że kolejnej rundy rozmów w Turcji nie będzie.


2. Dmytro Kułeba (MSZ Ukrainy) stwierdził, że przyjeżdżając do Turcji chciał uzgodnić z Ławrowem dwie kwestie: zawieszenie broni i utworzenie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej. Kułeba i Ławrow nie osiągnęli jednak porozumienia co do żadnego z tych punktów. Jak donoszą źródła tureckie, Ukraińcy są bardzo zawiedzeni rezultatem rozmów. Liczyli, że Ławrow będzie gotów dać jakieś gwarancje, chociażby co do korytarzy humanitarnych. Tymczasem Ławrow zdawał się w ogóle nie słuchać Ukraińców i tylko powtarzał przekaz rosyjskiej propagandy. Możliwe, że Ławrow przyjechał do Turcji z "pustymi rękami", nie posiadając zgody Kremla na jakiekolwiek ustępstwa wobec Ukrainy.


3. Dzisiaj nad ranem kolejne rosyjskie oddziały dotarły pod miasto Browary (położone na wschód od Dniepru, część aglomeracji kijowskiej). O ile wcześniej pod Browarami pojawiały się tylko niewielkie rosyjskie jednostki zwiadu, o tyle dzisiaj pod miasto dotarła liczna kolumna sił pancernych - według moich szacunków co najmniej 40 bojowych wozów piechoty i czołgów oraz samobieżnych wyrzutni rakietowych. Ukraińcy próbowali przechwycić rosyjską kolumnę w miejscowości Skibin, ok. 6 km na wschód od Browarów. Ukraińcy zaatakowali tam Rosjan przy pomocy artylerii i dronów. Ukraiński ostrzał był jednak mało precyzyjny, bo z nagrania które udostępnili w sieci, wynika że udało im się uszkodzić tylko 2 lub 3 rosyjskie maszyny - taki słaby wynik dziwi, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę w jaki sposób Rosjanie zachowywali się w Skibinie (o czym poniżej).


4. Rosyjska kolumna w Skibinie poruszała się nie tylko w sposób sprzeczny ze sztuką wojenną, ale wręcz z logiką. Na szerokiej czteropasmowej drodze (po dwa pasy w obu kierunkach) rosyjskie czołgi i BWPy stały bardzo blisko siebie, w pewnym momencie tłocząć się tylko na dwóch pasach drogi. Dodatkowo mimo, że wokół znajdowała się zwarta zabudowana mieszkalna, na nagraniu próźno szukać rosyjskiej piechoty, która osłaniałaby ruchy kolumny pancernej. Szczerze? Widziałem jednostki syryjskiej armii, które potrafiły poruszać się dużo lepiej w terenie zabudowanym. Z czego wynika ta rosyjska bylejakość? Ciężko podać jeden powód, wydaje się że jest to efekt wielu nawarstwiających się problemów - błędów w wyszkoleniu, błędów w dowodzeniu, problemów w łączności i koordynacji działań. Bardzo charakterystyczna dla walk na północy Ukrainy stała się zwłaszcza niechęć Rosjan do walki "na piechotę". Duża część rosyjskich strat jest efektem tego, że wolą oni pozostać w BWPach niż wyjść z nich i nawiązać bezpośrednią walkę z przeciwnikiem. Po dwóch tygodniach walk, Skoordynowane ataki przy użyciu piechoty i czołgów nadal należą do rzadkości.


5. Na obronę Rosjan należy jednak dodać, że w Skibinie doszło prawdopodobnie do zasadzki. Na nagraniu widać bowiem rosyjską kolumnę, która nie zmierza w kierunku Browarów, lecz wycofuje się stamtąd i opuszcza Skibin. Możliwe, że jakieś ukraińskie oddziały nadal operują na wschód od Skibina a rosyjska kolumna w Skibinie została zaatakowana zarówno od zachodu (tj. od Browarów), jak i od wschodu - mapa poniżej. To mogłoby wyjaśniać chaotyczne zachowanie rosyjskiej kolumny. Na marginesie warto dodać, że - według Ukraińców - w walkach o Skibin zginął pułkownik Andrij Zacharow, jeden z rosyjskich pancerniaków.


6. Z materiałów opublikowany podczas walk o Skibin wiemy, że Browarów bronią pododdziały Pułku Azow oraz 72. Brygada Zmechanizowana im. Czarnych Zaporożców (nazwa to nawiązanie do jednego z oddziałów Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej, 1917-1920). To właśnie 72. Brygada opublikowała nagranie z ataku na rosyjską kolumnę w Skibinie.


7. Cały czas trwa ewakuacja z Kijowa. Według mera miasta, Witalija Kliczko, już połowa mieszkańców opuściła miasto. Z ciekawostek, to w Kijowie jest Polak, Piotr Ryczek, który pomaga w ewakuacji cywilów z ukraińskiej stolicy - Ryczka możecie kojarzyć z jednej z jego wielu wypraw czy to do krajów Sojuza czy na Bliski Wschód, poniżej link do jego kanału na YT. Dalej trwa także ewakuacja z Sum i Charkowa. Pod Mariupolem nadal sytuacja patowa. Rosjanie ostrzeliwują miasto i uniemożliwiają ewakuację cywilów. Oprócz próby uderzenia na Browary, Rosjanom udało się opanować także kilka pomniejszych miejscowości w Donbasie, ale to jest głównie efekt wycofywania się wojsk ukraińskich na linię Charków-Pawłohrad-Zaporoże (mapa poniżej), tak aby nie dać się zamknąć w kotle na wschód od Dniepru. Poza Browarami i Donbasem Rosjanie nie wyprowadzili żadnego większego ataku na pozycje ukraińskie.


8. Ukraińcy twierdzą, że znisczyli dywizjon Iskanderów pod Czernichowem. Moim zdaniem to mało prawdopodobne, Iskandery są uważane w rosyjskiej armii za bardzo cenny sprzęt i dotychczas operowały z terytorium Białorusi i Rosji. Biorąc pod uwagę, że zasięg Iskandera - zależności od wersji - to nawet 500 km (albo i więcej), teoria o zniszczonych Iskanderach pod Czernichowem jest mało prawdopodobna - zwłaszcza, że Ukraińcy nie przedstawili żadnych dowodów.


9. Łukaszenka ma udać się jutro do Moskwy, gdzie przyjmie go Władimir Putin. Tematem rozmowy będzie z pewnością sytuacja na Ukrainie.


10. Tak jak pisałem, na większości frontów jest spokojnie. Biorąc jednak pod uwage brak ustępstw ze strony Rosji podczas rozmów pokojowych (czy to na Biarłorusi czy w Turcji), wydaje się że to tylko cisza przed burzą.


Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami z Ukrainy, zachęcam do polubienia mojej fejsbukowej strony Puls Zagranicy lub zaobserowania tagu #lagunacontent

Odpowiadając na Wasze prośby, tworzę listę do wołania, jak ktoś chce być wołany to niech plusuje pierwszy komentarz pod wpisem. UWAGA, ostrożnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Plusujących będę wołał do wszystkich wpisów z #lagunacontent , to głównie content o polityce Bliskiego Wschodu.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
Pobierz JanLaguna - Rosjanie podchodzą pod Kijów, lecz wpadają w ukraińską zasadzkę. Fiasko r...
źródło: comment_1646928159c8xGWp6hoGUcOFcWttAvZd.jpg
  • 62
@JanLaguna:

Duża część rosyjskich strat jest efektem tego, że wolą oni pozostać w BWPach niż wyjść z nich i nawiązać bezpośrednią walkę z przeciwnikiem.


No patrz pan, dokładnie to samo, co działo się w Afganistanie i Czeczenii. A jak jeszcze po drodze zginął jakiś dowódca to już w ogóle. Widać stary radziecki dryl gdzie szeregowy żołnierz ma podążać za każdym słowem oficera i nic nie myśleć samodzielnie a podoficerowie istnieją chyba
@sklerwysyny_pl Nie, to rosyjski system obrony przeciwlotniczej Buk. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

@milosz1204 @marcin-brych plusujcie pierwszy komentarz pod postem ( ͡º ͜ʖ͡º)

@arkan997 tak, dokładnie, na wschód od Kijowa prowadzona jest wojna manewrowa, Rosjanie kontrolują tylko większe drogi, Ukraińcy stale przecinają ich linie zaopatrzeniowe. Bez Konotopu lub Czernichowa Rosjanom będzie ciężko domknąć okrążenie Kijowa, nie mówiąc już o szturmowaniu miasta

@Krul_Marcineusz_Pierfszy Wydaje mi
@Krul_Marcineusz_Pierfszy: @JanLaguna: Z tym konwojem to moja teoria jest taka że grają na rwanie linii zaopatrzeniowych. Jasne, to mógł być pogrom, ale czy taki pogrom by im się opłacił? Teraz cała jednostka stoi w polu, silniki żłopią paliwo którego nie mają, dowódcy z pojazdem dowódczym nie ma i właściwie muszą czekać na zastępstwo zanim będą mogli wejść ponownie w miasto, w międzyczasie ich sytuacja logistyczna będzie się pogarszać i narażać
Wołam osoby, które chciały być wołane cz.1. Sorry jeśli ktoś widział już post, a ja do jeszcze raz wołam, ale chcę przetestować ten mechanizm wołania, bo dopiero Mirek wyżej w wpisie uświadomił mnie, że mogę zawołać jednym komentarzem tylko 50 osób. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wołam osoby, które chciały być wołane cz.2. Sorry jeśli ktoś widział już post, a ja do jeszcze raz wołam, ale chcę przetestować ten mechanizm wołania, bo dopiero Mirek wyżej w wpisie uświadomił mnie, że mogę zawołać jednym komentarzem tylko 50 osób. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wołam osoby, które chciały być wołane cz.3. Sorry jeśli ktoś widział już post, a ja do jeszcze raz wołam, ale chcę przetestować ten mechanizm wołania, bo dopiero Mirek wyżej w wpisie uświadomił mnie, że mogę zawołać jednym komentarzem tylko 50 osób. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wołam osoby, które chciały być wołane cz.4. Sorry jeśli ktoś widział już post, a ja do jeszcze raz wołam, ale chcę przetestować ten mechanizm wołania, bo dopiero Mirek wyżej w wpisie uświadomił mnie, że mogę zawołać jednym komentarzem tylko 50 osób. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wołam osoby, które chciały być wołane cz.5. Sorry jeśli ktoś widział już post, a ja do jeszcze raz wołam, ale chcę przetestować ten mechanizm wołania, bo dopiero Mirek wyżej w wpisie uświadomił mnie, że mogę zawołać jednym komentarzem tylko 50 osób. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Wołam osoby, które chciały być wołane cz.6. Sorry jeśli ktoś widział już post, a ja do jeszcze raz wołam, ale chcę przetestować ten mechanizm wołania, bo dopiero Mirek wyżej w wpisie uświadomił mnie, że mogę zawołać jednym komentarzem tylko 50 osób. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)