Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, trochę z powodów dywersyfikacji/bezpieczeństwa (np. konieczności wyjazdu z PL i chęci wypłaty środków za granicą) chciałbym przenieść część aktywów (głównie ETF) poza Polskę, do zagranicznego brokera/maklera.
Co polecacie?

Zastanawiałem się np. nad Interactive Brokers - ale jako polski rezydent trafiamy do węgierskiego oddziału IBKR, więc trochę z deszczu pod rynnę xd

Degiro ma dziwną politykę i wypłatę realizują tylko w PLN, więc też nie spełnia moich warunków.

Exante, eToro - siedziba na Cyprze, co słabo mi się kojarzy w kontekście oprocentowania tamtejszych depozytów parę lat temu.

Co zostaje?

#gielda #broker #inwestycje #inwestowanie #gpw #etf #finanse #forex
  • 25
Zastanawiałem się np. nad Interactive Brokers - ale jako polski rezydent trafiamy do węgierskiego oddziału IBKR, więc trochę z deszczu pod rynnę xd


@swiadekkoronny: można jeszcze być w oddziale irlandzkim jak poprosisz
Zastanawiałem się np. nad Interactive Brokers - ale jako polski rezydent trafiamy do węgierskiego oddziału IBKR, więc trochę z deszczu pod rynnę xd


@swiadekkoronny: Ważne jest też czyja jest firma, a nie tylko gdzie jest :)
Założycie i największy udziałowiec IBKR to miliarder węgierskiego pochodzenia, odznaczany przez Orbana, więc krzywda im się tam nie stanie.
Swoją drogą węgierski IBKR ma wyższe gwarancje niż irlandzki.

O tyle plus, że jest to stary
tak, mam normalne konto na osobę prywatną - rezydencja PL


@rskk: Ciekawe bo sporo ludzi przy Brexicie chciało żeby ich przenieść do IE i odmawiali.
@Asceus: z tego co pamiętam to na początku przerzucali ludzi do IE a dopiero potem pchali na Węgry - według tego co ludzie pisali szło to po dacie założenia konta. Cholera wie...
@Zwytkly no tak, martwi mnie tylko obsługa przez węgierską spółkę.

Na razie nie ma tragedii, ale z Fideszem u władzy w perspektywie 5/10/15 lat może się skończyć na wywaleniu Węgier z UE, nałożeniu jakichś sankcji i koniecznością ewakuacji pieniędzy xd

IBKR na Węgrzech z resztą już teraz ma nałożone ograniczenia związane z jurysdykcją węgierską i nie pozwala na swobodne wymiany walut (można je konwertować tylko do "Base currency")

Krótko mówiąc, zależy mi
@Zwytkly może nie masz w IB CE (tej węgierskiej)?

A jak masz IB CE to spróbuj faktycznie dokonać jakiejś konwersji (albo zrobić preview - tj. bez faktycznego dokonywania). System jej finalnie nie zatwierdzi i powinieneś dostać komunikat "FX conversion is allowed to base currency only."
@Zwytkly Nie nie, ograniczenie o którym mówię działa tak, że jak masz jakąś walutę podstawową (base currency - tą w której domyślnie przelicza Ci kwoty), to inne waluty możesz zamienić tylko na nią.
Jeśli np. base currency masz PLN, to nie kupisz USD za PLN (nic nie kupisz poza PLN). Możesz jedynie kupić PLN za inne waluty.

Wychodzi na to, że nie masz konta w węgierskiej spółce, tylko może w irlandzkiej, skoro