Wpis z mikrobloga

@mechatronics: Masz na myśli kurs? Po pierwsze, to jak już wspominali - używaj linuxa. Do wszystkiego, do czego się da, to po prostu się nauczysz.

Taka dobra opcja dla średniozaawansowanych, aby zrozumieć lepiej działanie systemu, to przejść przez instalację Arch Linuxa z archwiki, ale to może nie na początek.

No i pogoogluj trochę z basha, bo to jest ten język którym posługujesz się w linuxie, więc kilka podstaw ze składni warto
@bruuh @paczelok @aegispolis

dzięki, doprecyzuje,
mam distro debiana na wirtualce u siebie na pc oraz kilka maszyn do których się loguje w pracy,
ale moja praca ogranicza się do logowania, prostych edycji skryptów basha i odpalania tego,
a chciałbym jakoś sensownie wejść na mocny lvl wyżej, tylko nie wiem jakąś ścieżkę obrać bo nie pracuje jako administrator a wydaje mi się że warto było by lepiej poznać linuxa aniżeli takie podstawy ;)
@mechatronics: No to może faktycznie spróbuj z Archem. To takie distro, które jest wysoce konfigurowalne, ale też przez to wiele rzeczy musisz konfigurować ręcznie. W tym cała instalacja odbywa się z linii komend. Mają za to bardzo dobrą wiki i ogarniając to będziesz musiał poznać nieco jak ten system działa.

Jak ci się uda zainstalować i skonfigurować dobrze pod siebie system, to już coś będziesz wiedział, a przy okazji będziesz miał
zastosowań jeden z najgorszych na ten przykład.


@aegispolis: Czemu? W miarę nowe aplikacje i stabilny system. To bardzo dobra rzecz.
Dodatkowo Debian w Polskich firmach (i Ubuntu też) jest popularny
No i na upartego masz Debiana na telefony
Ale wiesz, że są różne linie Debiana? Jest taki ze starymi pakietami i taki z nowymi xd


@fervi: no i ten z nowymi dalej jest stary. Z resztą o czym ty chłopie, mówimy o distro do nauki, gdzie Debian oferuje ci takie możliwości, jak Arch?

A jak chcesz Debiana z nowymi pakietami, to instalujesz Ubuntu.
@mechatronics: nie nauczysz sie obsługi systemu operacyjnego dopóki nie zaczniesz na nim pracować, linuxa można spokojnie używać zamiast windowsa po prostu próg wejścia jest duży no ale bądźmy szczerzy jak za pierwszym razem odpaliłeś windowsa to tez nie wiedziałeś co i jak więc to nie kwestia skomplikowania tylko przyzwyczajenia i praktyki
nie napisałeś co rozumiesz dokładnie pod pojęciem średniozaawansowania ¯\_(ツ)_/¯ możesz jeszcze na windowsa wgrać sobie WSL2 i tam ubuntu ale
A jak chcesz Debiana z nowymi pakietami, to instalujesz Ubuntu.


@aegispolis: A skąd Ubuntu bierze pakiety? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Praktycznie 99% pakietów z Debiana Unstable

Z Archem się nauczy Linuksa może lepiej - tylko czy warto uczyć się rzeczy, które zostały zautomatyzowane w innych systemach to nie wiem