Wpis z mikrobloga

Poprawne są dwa typy konstrukcji: (jestem) na Ukrainie oraz (jadę) na Ukrainę, a także (jestem) w Ukrainie oraz (jadę) do Ukrainy. Przyimek na jest zwyczajowo stosowany z nazwami obszarów, które stanowiły wraz z Polską jeden organizm państwowy (por. na Węgrzech, na Słowacji, na Litwie, na Białorusi itd.). Wyrażenie na Ukrainie jest pozostałością po dawnych czasach i jest ugruntowane w tradycji językowej. Przyimki w i do łączą się z nazwami państw, samodzielnych obszarów
@mateo_olsztyn: Nie, poprawna forma to na - te w "wynika między innymi z chęci zaznaczenia podmiotowości państwa ukraińskiego"

„Zdecydowanie „na”. I proszę się nie martwić tym, bo ja teraz słyszę: Litwa jest teraz samodzielnym państwem, Białoruś samodzielnym państwem, Ukraina samodzielnym państwem – powinniśmy przestać z tym „na” i mówimy „w”. Nie, proszę pana. Odwieczna tradycja jest taka, że jeździmy do Urugwaju, do Paragwaju, do Argentyny, do Niemiec, do Portugalii, do Francji,
@pekak: nie, ale zawsze jeździłem na ukrainę podobnie jak miliony ludzi z Polski, podobnie jak wojna w 2014 odbyła się na ukrainie. Od dwóch tygodni jednak spora rzesza chcąc się przypodobać ukraińcom zaczyna gadać i pisać w ukrainie xD Dlaczego, bo pan sasha i pani tatiana tak wolą " sami Ukraińcy wolą, by w kontekście ich kraju używać sformułowania "w Ukrainie", bo wiąże się to z pewną solidarnością i chęcią podkreślenia