Wpis z mikrobloga

Siemka
Dzisiaj pierwszy raz w życiu płaciłem podatek za giełdę.
Zalogowałem się na podatki gov, zaakceptowałem jakiś pit który przesłał mój makler z mbanku i odrazu zapłaciłem online.
Wydaje się to zbyt proste, zupełnie nic nie musiałem nawet uzupełniać. Czy jest tu jakis haczyk?
Btw. robiłem też 1 tranksakcję na zagraniczne akcje, ale z emaklera, oni te zagraniczne akcje też uwzględniają od razu w tym pit8? Bo niestety nie ma rozpiski co uwzględniali w przychodach i kosztach

#gielda #podatki
  • 13
@Blue_PSH: Sprzedaż akcji z zyskiem generuje konieczność zapłaty podatku równego 19% bezpośrednio do polskiego Urzędu Skarbowego niezależnie od tego, gdzie spółka, w jaką zainwestowałeś, jest zarejestrowana. Wykorzystujesz do tego PIT-38, do którego przepisujesz dane z formularzy PIT-8C dostarczanych przez polskie biuro maklerskie. Jeśli masz ich kilka, to sumujesz wszystkie wartości z otrzymanych PIT-8C i wpisujesz je odpowiednio w polach 20. i 21. PIT-38.

Haczyk pojawia się, gdy Twój Dom Maklerski nie
@picasssss1 usuwam post, bo w różnych źródłach na ten temat różne informacje, muszę się skonsultować z doradcą

Jeszcze jest jedno ważne pytanie - czy nie było dywidend zagranicznych, bo tych w pit 8c nie ma
@Blue_PSH: no też mi się tak wydaje, zwłaszcza że nawet w poradniku mbanku nie ma nic o załączniku zg, dlatego mnie zdziwiło że o nim wspomniałeś, wyczytałem też ze można to sobie co prawda wyliczyć ale raczej dla siebie żeby sprawdzić zgodność