Wpis z mikrobloga

Mamy problem w szpitalu - okazuje się, że w pomieszczeniu MR pojawia się składowa 16Hz, która psuje nam jakość badań - wydaje się pochodzić z zewnątrz, spoza pomieszczenia aparatu. Wiemy, że jest 'wstrzykiwana' drogą powietrzną, nie przez zakłócenia z sieci elektrycznej i zastanawiamy się skąd może pochodzić.
Na początek myślę się jak ją zmierzyć - nigdy nie mierzyłem takiego sygnału RF. Mam analizator widma, ale nie sięga tak nisko. Innym urządzeniem jest oscyloskop - może w ten sposób da się to zmierzyć - jakaś długa pętla na sondzie pomiarowej i FFT?
Czy ktoś mógłby mi doradzić?

#sdr #krotkofalarstwo #elektronika #radio
  • 29
@mathmed: tak na szybko to kojarzy mi się filmik od Electrobooma gdzie zrobił prosty układ RLC z konkretną częstotliwością rezonansową, może takie druciarstwo Cię zainteresuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Aosa - @mathmed: tak na szybko to kojarzy mi się filmik od Electrobooma gdzie zrobił ...
@zetisdead Zgadza się, trudno wypromieniować, dodatkowo klatka Faradaya w jakiej siedzi czuła elektronika aparatu powinna być całkowicie nieprzenikliwa dla takiego widma. Myślę o jakimś silniku, pompie, czymś podobnym, co może obraca się kilka(naście) razy /s.
@mathmed: Moim zdaniem nie ma opcji żeby ktoś wysłał coś takiego. Zdecydowanie zbyt niska częstotliwość.
Szczerze, bardzo wątpie czy UKE będzie miało odpowiedni sprzęt, żeby coś takiego zmierzyć. To jest pasmo nawet poniżej ELF.
Moim zdaniem zakłócenie pochodzi z samego urządzenia, może faktycznie IF przecieka przez jakiś misker. Może faktycznie coś magnetycznego, generowanego przez jakiś silnik czy pompę (na to bym stawiał). Co do za urządzenia i na jakich częstotliwościach operuje?
@mathmed: cześć, temat arcyciekawy, aż zasięgnąłem wiedzy u kolegi z wojska. powiedz czy coś dodatkowego zostało ostatnio zainstalowane? jakiś remont obok, czy budynek obok?
@mathmed: Moim zdaniem nie ma opcji, żeby tak niska częstotliwość była generowana przez samo urządzenie. Jeśli nic nowego nie było instalowane to mój lucky guess to, że jest problem z ekranowaniem jakiegoś silnika / pompy / whatever.
Niech zgadnę, technik GM stwierdził, że pojawia się nieznana częstotliwość, założył że pochodzi z zewnątrz i stwierdził, że nie jego problem, tak?