Wpis z mikrobloga

no dobra, dostałem ofertę stałej stopy w #pkobp na 7,72% na 5 lat. Oferta ważna 2 tyg. Później bank ma 2-3 tyg na rozpatrzenie wniosku. Wniosek, aneks za free, nie trzeba ponownie przeliczać zdolności. W każdej chwili można zrezygnować (i finalnie nie aneksować umowy). Nadpłacam kredyt i planuję dalej to robić.

Inflacja na 90% pozostanie nad celem inflacyjnym przez cały 2022 i pewnie 2023 rok. Co oznacza, że stopy zostaną na wyższym poziomie (5-6%) przez ten czas. Dalej ciężko powiedzieć.

Warto przechodzić teraz? Czy w ogóle to ma jakiś sens jeśli i tak planuje się nadpłacać kapitał?

#kredythipoteczny #finanse
  • 7
@dalekoblisko: Ja mam w Millenium ofertę przejścia na 7,05%. Nikt dokładnie nie powie czy finalnie będzie to bardziej opłacalne w perspektywie 5 lat, ale dla świętego pokoju przechodzę. Dość mam śledzenia tych newsów i obawy co jeszcze wymyślą Ci partacze. NBP chce zbijać inflację podnoszeniem stóp, a politycy zamiast zacisnąć budżet, chcą rozdawać jeszcze więcej. Najsmutniejsze, że raczej za 5 lat nikt mądrzejszy nie będzie rządził.
@saji: dokładnie, sytuacja jest dość schizofreniczna. Przy szalejącej inflacji (dwucyfrowa inflacja to już nie żarty) naturalną reakcją rządu byłoby zmniejszanie ilości pieniędzy w obiegu, a nie dorzucanie jeszcze większej ilości dofinansowań i pomocy. Plus podwyższenie stop (właśnie w celu ograniczenia podaży kredytów).

Teraz jedziemy z dość mocno wciśniętym pedałem gazu (tarcza antyinflacyjna, pomoce etc), i jednocześnie próbujemy coraz mocniej zaciągnąć ręczny (stopy).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dalekoblisko: osobiście bralbym, duże oprocentowanie ale zyskasz spokoju ducha oraz stabilny budżet. Nie wiadomo do jakich stawek zwiększa stopy procentowe, a jak niby inflacja będzie na poziomie mniejszym niż twoje oprocentowanie kredytu zawsze możesz przenieść kredyt do innego banku
Warto przechodzić teraz? Czy w ogóle to ma jakiś sens jeśli i tak planuje się nadpłacać kapitał?


@dalekoblisko Jeżeli w ciągu najbliższych 5 lat średnie oprocentowanie zmienne Twojego kredytu byloby wyższe niż 7,72 to się opłaca a jeżeli byłoby niższe to się nie opłaca. Chociaż teoretycznie możesz przenieść kredyt do innego banku jak się okaże że za rok czy dwa będą oferty np. na 4%. Nadpłacanie nie ma nic do rzeczy w
@saji:

Nikt dokładnie nie powie czy finalnie będzie to bardziej opłacalne w perspektywie 5 lat, ale dla świętego pokoju przechodzę


+1
Z takich samych pobudek ja w lutym wybralem stala. Ktora to w tamtym momencie byla wyzsza od zmiennego o niemal 2%. Ale spokoj jest wazny. Bo teraz mialbym srube w mozgu patrzac jaka rata kieruje sie nieublaganie w rejony 3k/msc
@saji:

dla świętego pokoju przechodzę. Dość mam śledzenia tych newsów i obawy co jeszcze wymyślą Ci partacze


Nadal będziesz przeglądał nawsy, ale tym razem z nadzieją, że stopy jeszcze nie spadną skoro Ty właśnie wziąłeś stałe:)