Wpis z mikrobloga

Przeczytałem "Drogę Zen" Alana Wattsa.

Zachęciłem się oglądając fragmenty jego wykładów np. na YT. Że tak powiem, rezonowaly ze mną.

Pierwsza połowa to historia Zen i położenie tego w kontekście kulturowym i historycznym. Niestety trochę nudnawe ale zapewne konieczne. Oczywiście były też lepsze fragmenty.
Druga część to praktyka podzielona też na kilka rozdziałów. Sporo ciekawych spostrzeżeń na temat Zen, dążenia do celu (a właściwie o tym, że to bez sensu), niemożliwości ogarnięcia wszystkiego umysłem, spontaniczności i tym, że to wszystko w nas już jest.

Jednak mimo mojego szacunku do A. Wattsa uważam, że nie jest to napisane najprostszym językiem.
Gdy książka była pisana (lata 50), to rzeczywiście mogła być najprostszym ówcześnie wstępem do Zen. Jednak mam dziwne wrażenie, że przez ostatnie 60-70 lat powstało coś lepszego, nowszego? Być może to nawet jego własna późniejszą książka?

W każdym razie Zen zaciekawił mnie na tyle aby wgłębić się w to bardziej.

Jeszcze zraża mnie to, że nikt nie myślał o tym aby napisać o mniszkach Zen. I, że kobiety też mogą w tym brać udział. Wykluczanie kobiet z tego to moim zdaniem ignorancja lub dowód na brak "oświecenia". Co do tego to dużo dobrego słyszałem o Ajahn Brahm.

Jakie dobre, współczesne wstępy do Zen polecacie? A może sugerujecie jakiś inny powiązany kierunek?

#zen #medytacja #zazen #buddyzm #alanwatts #ajahnbrahm
  • 4
@TurboDynamo: nie żebym był ekspertem ale w theravadzie nie ma żadnych mistycznych wrzutek. Oczywiście są środowiska ortodoksyjne i amatorzy zapaleńcy, ja wszędzie, ale to margines.
Ja szanuje i praktykuję theravade ze względu na receptę na życie jaką daje, receptę, która jest w całości zgodna z tym czego chce od życia. Mówiąc szczerze do teraz jestem w szoku ak wiele moich wczesniejszych wątpliwości czy oczekiwań odkrył we mnie buddyzm, jak bardzo uniwersalna
@TurboDynamo:
Rozumiem.
W sumie Budda powiedział wyrzućcie wszytko co powiedziałem i idźcie własną ścieżką.
Niemal każdy nauczyciel, którego czytałem podkreślał indywidualną drogę. To było dla mnie najtrudniejsze, bo jak, skoro ja chciałem odpowiedź w systemie 0:1. Taka recepta na taki stan ducha, taka postawa na taką sytuację.. A to nie tak. Dopiero dziś, po ponad 3 latach regularnej praktyki zaczynam rozumieć, co to znaczy i czym jest 'Budda w każdym z