Wpis z mikrobloga

Czekam na premierę lapkow z ryżem 6800u. I się zastanawiam jak to z nimi jest pod linuksem w porównaniu do Intela też wszystko śmiga git? I szukam jakieś listy jakiego sprzętu unikać poza NVIDIA jeśli chodzi o Linux istnieje coś takiego?
#linux
  • 18
nie ma czegoś takiego co trzeba unikac odnośnie linuxa; generalnie sprzet dziala tak samo na kazdej platformie


@maroslawxp: Nie ma czegoś takiego, co trzeba unikać odnośnie linuksa, bo od lat generalnie standardowy (im nowszy, tym lepszy) sprzęt z normalnego sklepu dziala tak samo na wszystkim, jest 2022,
nie ma czegoś takiego co trzeba unikac odnośnie linuxa; generalnie sprzet dziala tak samo na kazdej platformie


@maroslawxp: @Entity: Nie prawda. Trzeba unikać kart nvidii, kart broadcomu i zwracać uwagę na lapki z #!$%@? ACPI (a tu już trzeba szukać jak liunux lapek działa na konkretnym lapku). Np. problemy z uśpieniem (chociaż nie widziałem ich z 8 lat) to sprawka #!$%@? niskojakościowego ACPI niezgodnego ze standardem. A dalej jest masa
@Kryspin013: w końcu jakieś konkrety teraz sobie przypomniałem z tymi kartami Broadcom że to kompletnie nie działa. Z tym usypianiem też miałem problemy na Samsungu z 3 gen i7. Z tym że tam jeszcze #!$%@? było uefi.
Z tym że tam jeszcze #!$%@? było uefi.


@Entity: UEFI nie powinno robić probleów z usypianiem. UEFI będzie robić problemy co najwyżej z bootowaniem. Ogólnie nie wiem w co celujesz ale thinkpady i delle np są certyfikowane pod ubuntu i fedorę. Osobiście na thinkpadzie działa mi wszystko oprócz czytnika linii papilarnych (out of the box, bo wystarczy dodać repo i zainstalować soft ale w sumie to nie korzytsam więc tego nie
@Azur88: daj mi chwile, pójde po pierwszą lepszą drukarke ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@RedveKoronny: uczicie to HP na windowsie nie chciąłm mi drukować bo uznał, że drukarka nie ma tuszu, a na linuksie na otwartych driverach ta drukarka drukuje od 3 lat na tych samych "wyczerpanych" tuszach xD
@Kryspin013: celuje w łapka który będzie działać pod linuksem z fajną implementacją uefi. Będzie lekki i trzymał na baterii. I bez zamkniętych sterów do wifi i karty graficznej. No i będzie lekki.