Wpis z mikrobloga

Ogrzewam dom kotłem za 1500zł sprzed 20lat głównie drewnem(mam za darmo, sad, las, resztki z tartaku) i węglem ale jedynie w czasie mrozów. Mam PV 7kWp. Pytanie takie czy miałoby sens dołożenie do obecnego kotła kotła elektrycznego elektrodowego 6kW, który miałby wspomóc ogrzewanie drewnem przy niskich temperaturach i w momencie kiedy nie będę mógł zapalić aby podtrzymać temperaturę w domu. Będzie możliwość takiego wysterowania tego kotła aby nie musieć pamiętać o jego ręcznym włączaniu?

#budujzwykopem #remontujzwykopem #dom #diy #elektryka #elektrotechnika #elektroda
#ogrzewanie
  • 10
Będzie możliwość takiego wysterowania tego kotła aby nie musieć pamiętać o jego ręcznym włączaniu?


@cotozazycie: pewnie wystarczy termostat na rurach od kopciucha, bedą za zimne to włączy elektryczny
@cotozazycie: kocioł elektrodowy nie.

Możesz sobie dokupić dogrzewać instalacji co,

Tyle, że kWh będą szybciutko lecieć, godzina takiego grzania na pełnej mocy to 6kWh. A ile na dobę to już chyba sam wiesz.
@cotozazycie: Nie mają grzałek. Większość klimatyzatorów działa w trybie grzania do -10, niektóre do -15, ale cyklicznie muszą odmrażać wymiennik. Większość klimatyzatorów będzie miało COP >2,5 do -7, tak jak pompy ciepła powietrze-woda.
@czarny_i_zly: Obecnie rozpalam 2 razy dziennie ten kocioł, dom z lat 90 grube mury z szczelinami izolacyjnymi + styropian, grube rury CO, duże grzejniki więc akumulacja, godzę się z wahaniami temp po rozpaleniu chodzi jedynie o komfort przy sporych mrozach -10 do -30. Pytanie czy klimatyzacja by sobie poradziła. Palenie wówczas węglem zdawało egzamin. Kuchnia i 4 pokoje są osobno więc trzeba by też sporo zainwestować w multisplita. Grzałka byłaby włączana
@cotozazycie: Multisplity są nieopłacalne, tanie chińskie klimatyzatory można zainstalować za 2500zł za jednostkę z montażem, jak potrafisz sam założyć, to taniej. Awaria jednego urządzenia nie zatrzymuje pracy pozostałych. Klima przy -20 się nie sprawdzi, przy -10 będzie jeszcze pracować.
Jeden mirek ostatnio pisał o trzech grzałkach standardowych jak do bojlera na powrocie instalacji, ten pomysł mi się bardzo podoba i rozważam dodanie takiego układu jako backupowe ogrzewanie z agregatu przy braku
@cotozazycie: dogrzewam klimą jeden pokój i ostatnio testowałem wyłączenie grzejników w pozostałych
(ogrzewany pokój 30m2, całe piętro 140m2). Wnioski są takie, że dopóki są otwarte drzwi pomiedzy pokojami to różnica temp nie przekracza 2 stopni. Dom z 1970 ocieplony 15 cm styropianu
@cotozazycie: ja dokładam bojler/akumulator ciepła 500 l z grzałką do kotła na drewno/pellet. Będzie sobie grzało w dzień żeby zbić napięcie z PV. Kupiłem pod Częstochową tanio, używane i sprawdzone, z gwarancją.