Wpis z mikrobloga

#fujifilm #fotografia #bezlusterkowce #obiektywy #aparat
Mirki mające jakiekolwiek pojęcie o fotografii, pomożecie?
Chciałabym kupić niebieskiemu nowy obiektyw (oboje rozpoczynamy naszą przygodę z fotografią i powolutku wszystko odkrywamy, żadni z nas profesjonaliści).
Mamy Fujifilm xt-30 z obiektywem 18-55.
Myślałam o czymś jaśniejszym, staloogniskowym - bardziej do pejzaży, widoczków, nie jakieś portrety.
Myślałam o Fujifilm fujinon xf 35 mm f/2 R WR.
Moja pierwsza wątpliwość dotyczy stabilizacji- czy w przypadku gdy xt-30 nie ma stabilizacji w korpusie, jest ona konieczna w obiektywie? (18-55 stabilizację posiada). Czy ma to znaczenie przy amatorsko, wakacyjno, miejskim używaniu?
Drugie pytanie- widzę że sigma wypuszcza obiektywy z mocowaniem x, może warto byłoby w przedsprzedaży kupić podobny obiektyw ich produkcji?
Macie jakieś godne uwagi propozycje?
Dodam że chciałabym wydać 2-2,5 k
Z góry dzięki za wszelkie porady :)
  • 6
  • Odpowiedz
@Czwarta_kawka: hej :) ja też mam X-T30. I trochę już szkieł 16 f/1.4, 35 f/1.4, 56 f/1.2, 18-55, 50-140.
Sigmy wyjdą 16/30/56 gdzie na apsc może być za szeroko, wąsko, bardzo wąsko jeśli chodzi o pejzaże i widoczki.

Ja bym na waszym miejscu zainteresował się 23mm f/2.0 Szybki, uniwersalny, super ogniskowa na all-round.
Sugeruję również sprawdzić na jakiej ogniskowej według exif zrobiliście najwięcej zdjęć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Czwarta_kawka: a może viltrox 23 mm?
Kupowałem z Chin udało się że cła nie dowalili to wyszedł mniej jak 1200 zł.

Mam go zapiętego na xt30 i jak dla mnie robi świetna robotę razem z 18-55.
Nic mi więcej nie potrzeba

Co do stabilizacji. Przy zdjęciach daje rade bez. Przy filmach by się przydała ale co zrobisz nie ma stalek ze stabilizacja
  • Odpowiedz
  • 0
@MrProperr @cohontes @pajratus
Czyli to nie jest tak, że obiektyw bez stabilizacji sprawi że zwykle zdjęcia proste z ręki będą tracić na ostrości? Przy normalnych, szybkich migawkach?
Ma to największe znaczenie przy filmach i długich naświetlaniach, czy się mylę?
Bardzo dziękuję za rady!
  • Odpowiedz
@Czwarta_kawka: oj zainteresuj się teorią fotografii, trójkątem ekspozycji i podstawami filmowania bo to naprawdę dużo tłumaczyć.

Ogólnie jesteś w stanie utrzymywać nawet 1/8s przy 50mm jeśli masz ręce jak chirurg.
Przyjmuje się jednak, że nieruchome zdjęcie wyjdzie przy 1/ogniskowa *(ewentualny mnożnik ogniskowej, dla fuji to 1,5x)

Wtedy w 99% wyjdzie nieporuszone zdjęcie.
Przy długich migawkach czyli 1/20, szybkie migawki to 1/5000 tam możesz biec i zdjęcie bedzie ostre.
Przy filmowaniu stabilizacja
  • Odpowiedz