Wpis z mikrobloga

Cześć. Mam pytanie do Was, bo troszkę nie ogarniam podatków ( ͡º ͜ʖ͡º).

Pracuje na UoP, co roku rozliczam pit i jest ok. Teraz chcialem sobie dorobić i znalazłem strone useme.com dla freelancerów. Oni oferują możliwość wystawienia umowy o dzieło za skończone zlecenie przez inną firmę, czyli tak jakby pośredniczą w całym procesie. Chodzi mi o kwestie rozliczenia potem tego na koniec roku. Powiedzmy zrobie 3 zlecenia, dostane 3 umowy o dzieło na 1000zl, łącznie 3000. Na koniec roku do przychodu doliczam te 3000? I to się liczy do np. Drugiego progu?

Jestem turbo nieogarnięty w tych kwestiach i się zastanawiam czy jest sens sobie dorobić jak potem strace w 2 progu przez to :)

#uop #podatki #praca #freelance
  • 5
Na koniec roku


@yaszuRa: W odpowiednie rubryki wpisujesz przychód, koszty, dochod, podatek i już.
A wpisujesz z dokumentów PIT, lub wg notatek.

I to się liczy do np. Drugiego progu?


Nie, to się liczy do przychodów po prostu. Albo : tak, wszystko* się liczy, a suma określa próg.


się zastanawiam czy jest sens sobie dorobić jak potem strace w 2 progu przez to


A dlaczego marnujesz czas na zastanawianie, zamiast skorzystać
Jestem turbo nieogarnięty w tych kwestiach i się zastanawiam czy jest sens sobie dorobić jak potem strace w 2 progu przez to :)


@yaszuRa: Co masz stracić niby? Pamiętaj, wchodząc w drugi próg płacisz podatek 32% ale od kwoty powyżej 120tys, kwota poniżej nadal jest liczona w pierwszym progu.
@yaszuRa: najpierw znajdź odpowiednie dla ciebie zlecenie i przekonaj zleceniodawcę, że akurat tobie ma je zlecić. potem dopiero martw się o podatek.
z tego co kojarzę, z useme jest najprościej i oni ci wystawią pit. więcej roboty masz przy stronach typu fiverr, tam musisz wszystko ogarnąć sam.
@ConanLibrarian
@sorasill
@shooter85
@bukszpryt dzieki za pomoc! Niestety mialem jakis błąd z wykopem i nie mogłem wam odpowiedzieć.

Ok, czyli normalnie tam miałbym umowe o dzieło i na koniec pit, wydaje się spoko. Tylko mam kolejny problem. W pracy uzupełniałem jakos kwitek, ze to moje jedyne źródło dochodu itp, żeby oni jakos te składki wyliczali, pod kontem nowego ladu to było podobno ważne...

I teraz pytanie, jeśli oni tam u siebie u