Wpis z mikrobloga

1392 + 1 = 1393

Tytuł: 13 pięter
Autor: Filip Springer
Gatunek: reportaż
Ocena: 6/10
ISBN: 9788366147515
Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 304
* Recenzja dotyczy wydania drugiego, rzekomo poprawionego i rozszerzonego, ale tych nowości za wiele nie ma, chyba *

Muszę przyznać, że pomimo bardzo dobrych opinii o większości książek Springera, to podchodząc do każdego kolejnego tytułu koniec końców czuję się co najmniej rozczarowany (może oprócz "Miedzianki"). Podobnie mam niestety z jego najgłośniejszym reportażem - "13 pięter".

Nie można Springerowi odmówić determinacji, poruszania trudnych (a zarazem niszowych tematów), do warsztatu literackiego również ciężko jest się przyczepić. Pierwsza część książki, mimo że dotyczy czasów, które mnie w żaden sposób nie interesują, była ciekawa, nieźle udokumentowana i była fajnym punktem wyjścia do dalszej dyskusji.

Spodziewałem się, że następnie jako czytelnik dostanę rozdział o PRLu, jednak czekało mnie niestety niemiłe zaskoczenie - o tych latach w następnych rozdziałach jest stosunkowo niewiele - mimo że to ważne lata w temacie budownictwa mieszkaniowe. Dlaczego tak się stało? Odpowiem tradycyjnie - nie wiem, choć się domyślam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Następna część, dotycząca współczesności, to niestety trochę takie pójście na łatwiznę. Nie dostaniemy tutaj klarownie opisanych problemów systemowych, twardych danych naukowych czy pomysłów, które mogłyby przynieść poprawę na rynku mieszkaniowym. Springer zamiast tego wybrał dowody anegdotyczne - czytelnik dostaje zbiór tematycznie powiązanych ze sobą reportaży, w których, na temat swoich przypadków, wypowiadają się różni ludzie. Wydaje mi się, że dobór historii nie oddaje zbyt dobrze przekroju społeczeństwa - Springer skupia się tylko na wielkich miastach, a niektóre opowieści wydają się przypadkami dość rzadko występującymi.

Na dodatek, między wierszami wybrzmiewają dogmatyczność i przekonania samego autora, a i część książki jest jakby pisana pod tezę. Z drugiej strony, wszyscy dobrze wiedzą, że na rynku mieszkaniowym nie jest zbyt kolorowo, sam zresztą zmagam się z paroma dylematami. Ale to nie oznacza tego, że cały rynek jest zły i patologiczny - nie zasługuje na to, żeby pisać o nim gorzko i tylko w najgorszych słowach. Zwłaszcza, patrząc na to, co się działo w Warszawie 100 lat temu.

Nie chcę być źle zrozumiany - mimo wspomnianych (z mojego punktu widzenia) wad, warto po tę książkę sięgnąć. Chociażby dla poznania poglądów drugiej strony, wyjścia ze swojej bańki informacyjnej. Zwłaszcza, że przekonania samego Springera dość mocno można charakteryzować jako lewicowe.
A i sama lektura nie zajmuje zbyt wiele czasu.

#bookmeter #ksiazki #reportaz #literaturafaktu #reportazbookmeter
user48736353001 - 1392 + 1 = 1393

Tytuł: 13 pięter
Autor: Filip Springer
Gatunek: re...

źródło: comment_1650797653qkp0QkoQkTwKUB8xC7MkAj.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.4 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 304
Gatunek książki: zbiór reportaży

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-04-15 - Użytkownik Czlowiek_i_ludz_zarazem ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-06-27 - Użytkownik