Wpis z mikrobloga

Mirasy i mirabelki, chciałbym się zorientować w kwestii alergii. Już od dłuższego czasu oczy lzawia, nos zabetonowany itd ileż można używać Xylometazolin czy Zabak. Ktoś korzystał z odczulania, czy przynosi efekty, czy faktycznie trwa 3-5 lat, jaki to średni koszt? Warto?
#alergia #medycyna
  • 7
Xylometazolin


@Drejk: To bardzo zły lek do walki z zatkanym nosem.

czy przynosi efekty


@Drejk: Zależy, a szansa jest 50:50. Jak się uda to się odczulisz. W moim przypadku odczulanie nie zadziałało, ale to też zależy od sytuacji pacjenta i np. czy jesteś uczulony na więcej niż jeden alergen.

Przy większej liczbie teoretycznie szansa na odczulenie jest mniejsza.


czy faktycznie trwa 3-5 lat


@Drejk: Tak.

jaki to średni koszt?
ileż można używać Xylometazolin


@Drejk: Radzę uważać z długotrwałym stosowaniem. W ulotce jest napisane:
"Leku Xylometazolin WZF 0,1% nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie
leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa."

W ulotkach bywają różne ostrzeżenia, ale to lepiej potraktować serio. Przy długotrwałym stosowaniu Xylometazolin uszkadza śluzówkę, ponoć nawet trwale. Powoduje też efekt uzależnienia - po odstawieniu nos jest mocno
@dr00: co więc polecasz w zamian xylo? Nos beton, ani dmuchnąć nosem ani zaciągnąć powietrza. Dmuchanie do chusteczek też nic nie daje Tak się nie da funkcjonowac.
@dr00: czy ja wiem, xylo biorę może z 2-3 tyg. Rano, na noc przed spaniem czasem w środku dnia też się zdarzylo. Efekt alergii, tyle że teraz nos jest tak zatkany że rano nie da się zrobić ani wdechu ani wydechu, wydmuchac też nie bo to nie taki typowy plynny katar gdzie leci jak z kranu :D
W aptece dziś kupiłem otrivin allergy (bez xylo), no i xylo ale to faktycznie
@Drejk: Przy takim okresie to ciężko powiedzieć czy to już uzależnienie. Ogólnie wtedy raczej nie ma kataru, tylko nos jest zatkany. Możesz spróbować przejść na krople bez xylo, a jak nie wystarczą to xylo kropić przez kilka dni tylko do jednej dziurki i zobaczysz czy druga wróci do normy.
Na alergie można spróbować też jakieś przeciwhistaminowe leki bez recepty:
Mocniejsze - Lewocetyryzyna, czyli np. Lirra Gem, Contrahist Allergy
Słabsze - Feksofenadyna,