Wpis z mikrobloga

@asdfghjkl: no np jak masz licznik i przycisk który zwiększa wartość, to każde kliknięcie przycisku wysyła do serwera informacje że kliknąłeś i serwer sobie to przetwarza i zwraca nową wartość licznika / robi nowy render, jak wejdzie 1000 osób na strone i zacznie klikać to serwer musi mieć 1000 liczników i 1000 połączeń żeby odsyłać dane
@mirasKo-Kalwario: jak wg ciebie może to inaczej działać jeśli chcesz bez przeładowania strony wykonać akcję i dostać odpowiedz z serwera. czy to używając vanilla js czy jakuegos vue, jquery cokolwiek efekt będzie podobny. jak wejdzie 1000 osób i każda kliknie guzik to będzie tysiąc requestow. ale to samo też będzie jak ktoś wejdzie na stronę i zacznie spamować refresh
@mirasKo-Kalwario: livewire to ślepy zaułek. W dzisiejszych czasach nawet najprostsze strony mają jakieś elementy które trzeba zrobić w JS. Autor bronił się, że to miało służyć do obsługi tylko wybranych elementów strony, a do prostych zmian komponentu o których piszesz lepiej używać Alpine, ale do mnie to nie trafia. Lepiej zainteresuj się https://inertiajs.com/ , rozwiązuje ten sam problem co livewire, ale w dużo lepszy sposób.
@nowiutki: podobno wydajność livewire jest porównywalna z Interia. mnie się zdaje że on powstał żeby osoby bez znajomości js mogły sklecić jakiś interaktywny komponent używając blade. z Interia jednak musisz znać js. jeśli ktoś nie ma pojęcia o js to powiedzenie że lepiej użyć inertia traci sens
@asdfghjkl: ja wychodzę z założenia, że jak ktoś chce dzisiaj robić webówkę to bez podstawowej znajomości JSa i tak się nie obędzie, to po pierwsze. Po drugie, nawet jeśli używa się livewire to i tak prędzej czy później do niektórych elementów trzeba się wspomóc Alpine, który jest... JSem (i ma zresztą podobną składnię do Vue). Po trzecie znając Vue (czy tam inne reactowe ustrojstwo) można klepać nie tylko za pomocą Inertia,
@nowiutki: też uważam podobnie jak ty. mówię tylko po co powstał livewire. osobiście wolę vue. op wspomniał o potencjalnych problemach z obsługą requestow w sumie nie wiem z jakiego powodu. bardziej wydajnie jest odświeżyć dane w komponencie jeśli to konieczne niż refreshowac cała stronę pobierając ponownie dane które nie uległy zmianie i renderując cały ui.
@mirasKo-Kalwario: to zależy co robisz ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeśli nie chcesz używać requestow do backendu to nie musisz możesz użyć alpine.js bezpośrednio które i tak jest jedną z zależności dla livewire. błędnie założyłeś że ten request musi się odbyć a wcale tak nie jest
Mnie też nie przekonuje argument, że dzięki Livewire nie trzeba znać JSa i w pełni go zastępuje. Wydaje mi się, że to z automatu fałszywe założenie. Livewire to nie jest zamiennik dla JSa, ale raczej narzędzie które w pewnych okolicznościach ułatwia i przyspiesza pisanie aplikacji. Jeżeli potrzebujesz, żeby coś działo się tylko po stronie klienta to Livewire fajnie integruje się z Alpine.js - stąd nazwa TALL stack (Tailwind, Alpine, Laravel, Livewire).

Istnieje