Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,
Chciałbym się wybrać w tym roku na trip po skandynawi (głównie Norwegia).
Mam forda rangera z namiotem na pace, przystosowany jest do kempingowania i jazdy w terenie.
Może ktoś z was był na takim wyjeździe i odpowie mi na pare pytań?
1. Czerwiec/lipiec to dobry czas na taka wycieczkę?
Czego pod względem pogody/temperatur można się spodziewać w Norwegii w tym czasie?
2. Czy 10-11 dni, biorąc po uwagę wyjazd z Warszawy, nie będzie za krotko?
3. Jak wyglada kwestia kempingowania?
Rzeczywiście jest tak ze można rozstawić się praktycznie wszędzie?
4. Jak kwestia bezpieczeństwa?
Nie ma się czego obawiać będąc samemu gdzieś pośrodku głuszy?
5. Czy pchanie się na sama północ Norwegii to fajny pomysł? Jest tam coś ciekawego, można uświadczyć zorzy polarnej?

Jestem kompletnie zielony w temacie Skandynawii, nigdy tam nie byłem.
Jak macie jakieś rady czy tez byliście tam w jakichś fajnych miejscach które warto zobaczyć, to tez chętnie przeczytam.
#skandynawia #norwegia #wakacje #urlop #pytanie #wyjazd
  • 16
  • Odpowiedz
@Sarim: mieszkam w poblizu Oddy i tu jest kamper na kamperze od czerwca wiec chyba mozna rostawic sie praktycznie wszedzie. Generalnie polecam Ci ten rejon Trolltunga, Gamleveien Haukeli czy lodowiec Buerbreen to popularne miejsca w okolicy i do Bergen masz niedaleko (100km)
  • Odpowiedz
@Sarim: Jedziesz od Danii promem do Kristiansand, dalej Stavanger, Bergen, i dalej w kierunku północy.
Powrót przez Hardangervida i Oslo.
Jest bezpiecznie, kamperowisk jest jak mrówków, na dziko w zasadzie można stanąć wszędzie na nocleg.
Wszystko zależy co chciałbyś zobaczyć.
A no i najważniejsze.
Zorza to tylko zimą. W tym czasie na północy masz dzień polarny więc szansa jest zerowa.
Będziesz chciał więcej info z regionu południa No to daj znać
  • Odpowiedz
Nie ma się czego obawiać będąc samemu gdzieś pośrodku głuszy?


@Sarim: Zawsze mnie zastanawia, czemu mialoby byc bardziej niebezpiecznie w głuszy, gdzie nie ma ludzi i dojechać trudniej, niz na kempingu pod miastem?
  • Odpowiedz
@Sarim: warto wybrać się na zachodnie wybrzeże, alesund i droga trolli, ewentualnie lofoty. Na co trzeba się przygotować? Drogie paliwo i dużo bramek (drożej niż na autostradzie w Polsce)
Zamiast zorzy jest midnattsol
W Oslo temperatura jak mniej więcej jak u nas, potem zmienia się ona zależnie od regionu
Kwestia bezpieczeństwa?! ale, że zgwałcą Cię łosie, czy co?
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: dzięki, odezwę się jutro na priv jeśli nie masz nic przeciwko, Norwegia to dla mnie kompletnie nieznany teren a chciałbym zwiedzić coś nowego
  • Odpowiedz
@jariosalieri: tu mnie ratuje trochę zbiornik paliwa 160 litrów, zatankuje pod korek w pl i chociaż te 1300km zrobię jeszcze za trochę niższa cenę.
Widzę ze to zachodnie wybrzeże jest najbardziej polecane, muszę poczytać dokładnie o tym co piszesz i się tam wybrać
Wiesz co szczerze mówiąc nigdy nie byłem na takim wypadzie sam, jakoś tak mnie po prostu zastanawiało czy np nikt tam nie poluje na samotnych turystów żeby ich
  • Odpowiedz
za trochę niższa cenę.


@Sarim: tak, ale na wybrzeżu dużo przejazdów to promy i bramki. Więc to ekstra kilka stów do wycieczki. Z zabytków do zwiedzania to w sumie mogę polecić kościoły drewniane. Miasta same w sobie nie stanowią dużych atrakcji. Najlepsze widoki to regiony bergen, stavanger, i w górę, tak jak pisałem Alesund.

Propunuje Ci południe.


@PMV_Norway: Co jest fajnego na południu?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jariosalieri: od samego południa, kystbaterii, Helleren, brufjellhålene, Lindesnes fyr, månafossen, Preikestolen, oljemuseum, maritimmuseum, Kjeragbolten, dalej na Bergen, po drodze interiøret zobaczyć wodospady w Røldal, dalej lodowiec Folgefonna, jest co zwiedzać.
  • Odpowiedz
@jariosalieri: No cóż, nie będę oszczędzać na wakacjach, odkąd zaczął się covid to nie byłem za granica wiec kilka stówek w te czy w tamta nie zniszczy mi przyjemności z wyjazdu
Do miast ogółem nie chce wjeżdżać, głównie to przyroda i ewentualnie jakieś fajne zabytki
A czy ogółem warto wybrać się na północ?
Te taka daleką, powiedzmy w okolice Tromso?
Jestem cholernie ciekawy północy, bo zawsze jeździłem po południowej Europie i
  • Odpowiedz
Preikestolen


@PMV_Norway: no ja to liczę już jako zachód. Południe to dla mnie coś w stylu Kristiansand.

Te taka daleką, powiedzmy w okolice Tromso?


@Sarim: tak jak pisałem można zobaczyć lofoty. co więcej można wybrać się tam częściową statkiem hurtigruta (np. z bodo). Kiedyś była to stosunkowa tania opcja, jak nie brało się rejsu z noclegiem. Ale Norwegia jest mocno rozciągnięta. To jest setki kilometrów.
Ale jak nie lofotoy, to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sarim: jeżeli chodzi o spanie na dziko to kiedy byłam w Norwegii (2017) to można było praktycznie wszędzie. Wiadomo warto się schować żeby jednak miejscowi nie mieli żadnych uwag, bo czytałam różne opinie jak do tego podchodzą. Ale jeżeli nie jest to teren prywatny i nie jest przy drodze to nie powinno być problemów.

Dodatkowo są strefy gdzie oficjalnie nie można rozbijać się na dziko np.: Przy parkingu pod Trolltungą (są
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sarim: 1. Teoretycznie to najlepszy czas jeśli chodzi o pogodę, ale w praktyce różnie może być
2. Raczej krótko, ale to zależy co chcesz zobaczyć i jakie masz tempo
3. Prawda
4. Nie ma się czego obawiać
5. Pewnie, że to dobry pomysł. Polecam zwłaszcza Lofoty i Senję. Zorzy polarnej nie zobaczysz w środku lata, za to jeśli nie podróżowałeś wcześniej na północ, to ciekawe może być zjawisko dnia polarnego.

Jak
  • Odpowiedz