Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Cześć.
Moja żona zajęła się pewnym projektem i archiwizuje wydarzenia, informacje i relacje świadków dotyczące pewnego wydarzenia.
O ile chodzi o teksty i zdjęcia to sprawa nie jest trudna. Zamierzamy zrobić kopię zapasową w chmurze, na dysku twardym/pendrive'ach i dwie kopie drukowane z czego jedna umieszczona w innym miejscu.
Problem powstaje jeśli chodzi o nagrania. O ile w przypadku zdjęć tekstów mamy 4 różne lokalizacje z czego w mojej opinii najtrwalsze to właśnie druk, to nie do końca wiem jak zabrać się za filmy.
Po pierwsze: chmura wydaje się ok, ale zawsze usługa może zostać wyłączona. Jeśli chodzi o dyski/pendrive to moje osobiste doświadczenia są takie, że po kilku latach leżenia w szafie takie urządzenia mogą się popsuć (nie mówiąc już o płytach), w dane trudne do odzyskania. Przydałaby się jakaś analogowa forma przechowywania. Ktoś orientuje się może, czy istnieje jakiś trwały nośnik, na którym dane byłyby w miarę bezpieczne przez ~ 30-50 lat?
#archiwistyka #dane #technologia #bezpieczenstwo
  • 6
  • Odpowiedz
czy istnieje jakiś trwały nośnik, na którym dane byłyby w miarę bezpieczne przez ~ 30-50 lat?


@AdelbertPeel: taśma magnetyczna odpowiednio przechowywana wytrwa tyle.
Ale i tak pewnie 3 razy taniej wyjdzie kupić kilka różnych dysków hdd i ssd i wrzucić na nie te same dane
  • Odpowiedz
@AdelbertPeel: M-DISC jest unikalnym w skali światowej, trwałym i niezawodnym nośnikiem danych, który umożliwia trwałą archiwizację danych. M-DISC był jedynym dyskiem, który przeszedł rygorystyczne testy Departamentu Obrony USA pod kątem długoterminowej archiwizacji.

Dzięki opatentowanemu, przypominającemu kamień materiałowi dane są dosłownie wyryte w warstwie zapisu. Ta fizyczna zmiana nośnika oznacza, że zawartość przechowywana na dysku może być archiwizowana nawet przez 1000 lat.

Warstwa nieorganiczna zapewnia również, że podczas przechowywania nie trzeba podejmować
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ArtyQ: dziękuję. O taką odpowiedź mi chodziło.@Cyfranek: serdeczne dzięki. Kosztowo też wychodzi to dobrze. Znajdę tylko jeszcze kogoś z nagrywarką albo odezwę się do jakiegoś urzędu. Dzięki!
  • Odpowiedz