Wpis z mikrobloga

Dużo zabawy jest z ledami adresowanymi? Przerabiał ktoś temat. Chciałbym aby trzy równolegle pasy ledów pływająco (jak pływające kierunkowskazy) przejechały przez całą długość pokoju po suficie aby potem zostać na stałe i świecić stałym światłem. To trzeba coś programować w #arduino? Czy jak? #led #oswietlenie #budowadomu #remontujzwykopem #dom #diy #majsterkowanie #pytaniedoeksperta #elektronika #elektryka
  • 5
@art212
Tak, trzeba zaprogramować, generalnie trzeba ustalić i zakodować które kiedy w którym momencie jakim kolorem i jasnością mają świecić. Jeśli masz jakieś doświadczenie z kodowaniem to nie powinien być problem, jeśli nie to lepiej zleć to komuś. Nie jest to jakaś magia więc nie powinien skasować dużo.

Swego czasu napisałem programik na Arduino właśnie do obsługi LED-ringa (po prostu kilkadziesiąt adresowalnych ledów RGB ułożonych w okrąg) tak że wystarczyło wysłać po
Chyba są gotowce do ws2812b tego co pamiętam @art212 tak jak The_Rainman napisał, oczywiście korzysta się z bibliotek gotowych, dzięki czemu w kodzie wystarczy zdefiniowac jakie to ledy i ile ich jest, a później już wystarczy używać funkcji gdzie mówisz który LED (numerowane od 0 do N) jakim kolorem i intensywnością ma świecić.

Więc trzeba oprogramować to tak, żeby efekt końcowy wyglądał tak jak chcesz.
@art212: można w arduino albo jakieś sterowniki może są, ale jeśli chodzi o dostosowanie efektów pod siebie to arduino chyba wygrywa. Czy jest dużo z tym zabawy? Dla mnie osobiście bardzo łatwo się to programuje.
Można np zastosować esp i jakiś soft do tego z wleda gotowy i nie trzeba nawet nic programować, właściwie to tylko raz wgrywasz program i śmiga sterowane zdalnie itp.
@art212: oprócz problematyki kodowania (można arduino, banalne, można na płytce "arduino" ale też na "esp" i mieć sterowanie po wifi) - jest z nimi jeszcze ta problematyka, że są zasilane z 5v (a nie 12, czy 24v) więc pobierają relatywnie spory prąd (i spadek napięcia na taśmie świecącej ma spore znaczenie, nie tylko dla jasności - ale też do "tracenia się transmisji cyfrowej" tej magistrali danych, która idzie od leda -