Wpis z mikrobloga

Słów kilka o diamentach… Czym jest certyfikat diamentu i jakie parametry powinien właściwie zawierać?

Diamenty do masy 0.5 ct zazwyczaj mają certyfikaty wystawione przez lokalnych dostawców kamieni i rzeczoznawców, jednak w przypadku kamieni od ok. 0.5 ct wzwyż spotyka się już indywidualne certyfikaty diamentów wystawiane przez międzynarodowe instytuty gemmologiczne (choć oczywiście certyfikaty międzynarodowe mogą być wydawane dla mniejszych kamieni i w druga stronę, nie każdy duży kamień musi posiadać takowy certyfikat).

Najbardziej znane instytuty certyfikacji diamentów to:
- GIA (Gemological Institiute of America), którego początki sięgają 1931r. GIA opracował Międzynarodowy System Oceny Diamentów (Diamond Grading System) oparty o 4C (carat - wagę w karatach, cut - szlif, clarity - przejrzystość, colour - kolor) jako standard do porównywania i oceny jakości diamentów
- IGI (International Gemological Institute), jest to największe niezależne laboratorium do certyfikacji diamentów i biżuterii, z oddziałami rozsianymi po całym świecie. Jego główna siedziba mieści się w Antwerpii (Belgia) – europejskiej stolicy diamentów, przez którą przechodzi ponad 50% wszystkich nieoszlifowanych diamentów.
- EGL (European Gemological Laboratory), co ciekawe EGL i GIA stosują tą samą nomenklaturę, ale inne standardy… Standardy GIA są zdecydowanie bardziej wyśrubowane (ten sam kamień certyfikowany w GIA może mieć kolor J i czystość VS2, a wg EGL kolor G i czystość VS1 – o co chodzi z tymi wszystkimi oznaczeniami będę tłumaczyć w kolejnych postach, póki co zamieszczam pomocniczą grafikę w komentarzach…)
- HRD Antwerp, kolejny belgijski instytut certyfikacji diamentów
- DPL (Diamant Diamant Prüflabor), niemieckie laboratorium

Ale jakie parametry powinien właściwie zawierać certyfikat diamentu? I wracamy do wspomnianej, podstawowej zasady 4C, czyli:
- carat (masa w karatach)
- cut (rodzaj szlifu)
- clarity (czystość)
- colour (kolor)
Dziś nakreślę Wam kilka słów o karatach. Stopniowo opisując kolejne parametry.
Wielkość kamienia podawana jest w milimetrach, natomiast jego masa w karatach. Nazwa karat wywodzi się z arabskiego qirât, co oznacza maleńki odważnik. Takimi właśnie maleńkimi odważnikami były kiedyś nasiona („gripki”) drzewa świętojańskiego, które mają po wysuszeniu masę ok 0,2 g, stąd jeden karat odpowiada 0,2 grama.

1 ct = 0,200g czyli 1 gram brylantu ma masę 5 ct

Do określania masy diamentów stosuje się bardzo dokładne (legalizowane) wagi, a wynik podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Im większy kamień tym rzadziej spotykany i tak jeden 1 karatowy diament, zapewniam Was, że nie jest wart tyle co 4 kamienie po 0.25 ct, ale o wieeeeele więcej (w obu przypadkach zakładając te same pozostałe parametry kamieni). Niby oczywiste, ale warto o tym przypominać…

Prezentowany jednokamieniowy pierścionek z białego złota 585 (który trafił już w ręce Klienta) miał piękny diamentem w szlifie brylantowym, o średnicy 5.20 mm i masie karatowa 0.55 ct. Posiadał certyfikat GIA i parametry czystość: SI1, kolor: G, proporcje szlifu: EX (doskonały), wykończenie szlifu: EX (doskonały), symetria szlifu: EX (doskonała). Jak wygląda taki certyfikat GIA (a konkretnie certyfikat tego dokładnie kamienia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)), także pokazuję Wam w komentarzu. Cena takiego pierścionka z takim kamieniem to ok. 10K (na dzień 2022-05-21)

Zapraszam wszystkich moje social media ( ͡° ͜ʖ ͡°):
FB: https://www.facebook.com/totemy.bizuteria
IG: https://www.instagram.com/totemy.annaruminska/
YT: https://www.youtube.com/channel/UCfDtufzlJNNZIwz4kA2rHvw

#pierscionek #bizuteria #jubilerstwo #diamenty #diament #slub #zareczyny #oswiadczyny #wesele #krakow #zlotnik #handmade #rzemioslo #chwalesie #niebieskiepaski #rozowepaski #totemybizuteria
Pobierz totemy_bizuteria - Słów kilka o diamentach… Czym jest certyfikat diamentu i jakie par...
źródło: comment_1653047682mBm9oVNNOLzDRb5lAxDvbg.jpg
  • 2