Wpis z mikrobloga

Pytanie do #elektronika bo ja jestem noga.

Jeśli mam dwa źródła napięcia (odniesienie do wspólnej masy). Chciałbym selektywnie zasilać obciążenie z jednego lub drugiego źródła napięcia poprzez włączanie jednego i wyłączanie drugiego mosfetu. Jednak co w przypadku gdy nagle obciążenie przejdzie w stan wysokiej rezystancji (powiedzmy że usuwamy ze schematu LOAD i ten fragment obwodu jest otwarty).

Czy wtedy nie dojdzie do zwarcia między źródłami napięcia poprzez wewnętrzną diodę mosfetu? Jeśli otwarty będzie mosfet ze źródłem wyższego napięcia a zamknięty będzie mosfet ze źródłem niskiego napięcia.
FLAC - Pytanie do #elektronika bo ja jestem noga.

Jeśli mam dwa źródła napięcia (o...

źródło: comment_1653385499cP3g8emMY6NAZPL819zeZy.jpg

Pobierz
  • 33
do zwarcia między źródłami napięcia poprzez wewnętr

@FLAC:
:możesz dać zenerkę(lub kilka) podpiętą do +45v i GND która zewrze Ci to do masy, ale nadal Q5 dostanie po dupie
@acio_mi: @no_proof: eh dobra bo ja jak debil chciałem dać mosfety N przed zamiast za obciążeniem. Za obciążeniem nie powinno być problemu, bo jeśli obciążenie przejdzie w tryb wysokiej rezystancji to z automatu nie będzie przepływu prądu.
@FLAC, No to popatrz. 57V masz zwarte z 45V, co wygląda dziwacznie ale to kosmetyka. Ten punkt ma jeden potencjał, przyjmijmy 45V. W takim razie, masa od zasilania 57V będzie miała potencjał -12V, a ta od zasilania 45V będzie miała 0V. W takim razie, jak otworzysz tranzystor od lewej masy (-12V) to przez diodę w prawym tranzystorze zewrzesz masę 0V do -12V. Takie połączenie więc nie rozwiązuje w żaden sposób Twojego
@1KnSsUwjJE8pRmLYs7hmpqAqzPGekhFNaC: mi się wydaje że back-to-back mosfety typu N powinny zadziałać w konfiguracji common source. W końcu żeby mosfet N się wyłączył to musi być na bramce ileś V powyżej napięcia na źródle. A przecież te mosfety nie powinny mieć sporego spadku napięcia. Więc mosfet "dolny" (dren na masie) jedyne napięcie jakie zobaczy na źródle to te które się wytraci na nim w wyniku rezystancji wewnętrznej, pewnie z kilkadziesiąt mV maks