Wpis z mikrobloga

czy ktoś mi może wytłumaczyć o co kaman z tą inbą #wolski vs #bartosiak ? chodzi o to że #thinktank S&F wymyslił sobie jakieś tam nowe słownictwo typu strefy smierci / nękania czy drabina eskalacyjna? nie rozumiem. gdzie tutaj jest oś sporu?
ogladałem ostatnio Jacek Bartosiak rozmawia z komandorem porucznikiem Tomaszem Witkiewiczem o Marynarce Wojennej RP no i co no widac że rozmówcy mieli odmienne zdanie na temat roli marynarki, ale jednak dało się dyskutować.
(Jak dla mnie pan komandor skutecznie odpiera argumenty prowadzacego i formułuje celne spostrzezenia z którymi ciężko się nie zgodzić - nawet takiemu maryno-sceptykowi jak p.Bartosiak).

Chyba obaj panowie są zgodni w tym że nasze #wojsko to #skansen w którym do tej pory panował wieczny niedasizm - ale teraz jak widać sięto zmienia, bo błaszczak przypomina dziecko w sklepie z zabawkami ;)

to ta niby debata która #stanowski chciał organizowac to o czym w zasadzie miała by być?
  • 20
@murison: TLDR Wolski wie o czym mówi w większości przypadkow, a bartosiak nie oferuje żadnej merytoryki, a jedynie sprzedaje propagandę strachu i megalomanie połączona z mitomanią. Sam nie wiem o czym miałaby być ta debata. To jakbyś wzial psychiatrę i psychologa i kazał debatować im o dobieraniu właściwych lekow do zaburzeń. Za jednym stoi wykształcenie, a za drugim „wydaje mi się” i wiedza anegdotyczna
@murison: bartosiak i wolski zajmuja sie innymi rzeczami i o ile wolski tylko czasem dryfuje w strone polityki miedzynarodowej o ktorej ma pojecie i podejscie jak dobroduszny trep z zielonego garnizonu, to bartosiak na pelnej kurtyzanie wjechal w planowanie reformy sil zbrojnych ze zmianami schodzac do poziomu kwa druzyny, robiac z siebie i ze swojego przecietnego widza kompletnego idiote.
chodzi o to że #thinktank S&F wymyslił sobie jakieś tam nowe słownictwo typu strefy smierci / nękania czy drabina eskalacyjna? nie rozumiem. gdzie tutaj jest oś sporu?


@murison: Nie wiem, czy wymyślił. Strefa śmierci to zapewne adaptacja angielskiego kill zone, a drabina eskalacyjna to termin stworzony w latach 60tych przez Hermana Kahna.

Ogólnie to Wolski może ci dużo powiedzieć o kwestiach takich, jak długość lufy czołgu, czy grubość pancerza.
@Bauzzer: Nie wiem które elementy ANW Wojczal przerobił na chochoły do bicia? Będę wdzięczny za jakieś przykłady. Faktem jest jednak, że Bartosiak sam zachęcał do debaty i takową wstępnie przyobiecał Wojczalowi. Jest już około 2 miesiące po terminie wstępnie podanym przez S&F. Woleli pójść na debatę z Wojczalem bez niego w TVP, gdzie bawili się w swoje przeinaczenia.
@BlackFunky: Szanujmy się. Równie dobrze możesz powiedzieć, że Wolski jest przedstawicielem regionalnym sprzedającym aparaturę medyczną (czy co on tam sprzedaje), siejącym propagandę fajnizmu i liczącym na kliki i wyświetlenia, żeby mu się reklama IT na youtubowych filmikach sprzedawała. Nikt natomiast nie kwestionuje jego ogromnej wiedzy technicznej, ale na przykład wypowiedzi o parasolu atomowym dla Polski ze strony UK i Francji to jakiś żart - one nie tylko nie oferują żadnej merytoryki,
@ruski_agent: W którym momencie Bartosiak pokazuje co mogą osiągnąć siły zbrojne i jak działają? Myląc podstawowe pojęcia? Używając nowomowy jak działacz partyjny PZPR z okresu stalinizmu? Mówiąc rzeczy pokroju: "Musimy mieć (wstaw dowolny truizm) satelity". W dodatku wieczne strasznie oraz straszenie połączone z zachowywaniem się jak jakiś Werynhora, nikomu nie pomaga. Eh powoływanie się na autorytety i podanie Komornickiego, który prawie 30 lat jest w rezerwie i nawet nie miał styku
@BlackFunky: @fiir: @ruski_agent: no ja to tak widzę że bartosiak mówi w skali makro a wolski raczej w mikro. Także nie wiem o co spina. No chyba że tak jak pisze
@Bauzzer: ze tam jakieś osobiste pociski. Na ale to nie wypada...
Wciąż jednak nie wiem czego by miala dotyczyć ta debata - ich spojrzenia powinny się chyba uzupelniac a nie być do siebie w kontrze?
@murison: Ponieważ Wolski tez wypowiada sie czasem o tematach strategii i stosunków międzynarodowych - np. mówi, że NATO nam zapewni bezpieczeństwo, i że Bartosiak tylko straszy. Poza tym jest spór odnośnie użyteczności lekkiej piechoty wyposażonej ręcznymi pociskami przeciwpancernymi, w porównaniu do piechoty zmechanizowanej wyposażonej ciężkim sprzętem. Bartosiak naciska na to pierwsze, Wolski na to drugie.
@murison: Oficer liniowy, sztabowy i szkoleniowiec mojej ulubionej formacji czyli zmechu. To właśnie wojska pancerno zmechanizowane pozwalają Ukrainie skutecznie się bronić i nacierać. Polscy oficerowie szkolili ukraiński zmech po 2014. Jak widać z dużym powodzeniem. Wiem że wielu naszych oficerów puchnie z dumy jak się mówi o zwycięstwach "ich" oddziałów. ;-)