Wpis z mikrobloga

W sumie to #mlm od zawsze przyciągały takich herbatników jak #sebcel.

Ponad 10 lat temu na fali był #fmgroup - jeden z moich dobrych ziomeczków coś tam o tym usłyszał i namawiał mnie, żeby iść na spotkanie z liderem. Ja od razu wyczułem, że to ściema, no ale mój ziomeczek w końcu poszedł z dwoma innymi łbami, wśród nich był nieznany mi wówczas koleś w typie Sebcela, nazwijmy go Patryk.

Na tym spotkaniu lider tego MLM (Leszek W. - być może @renalum kojarzy, potem założył własny MLM, loupre czy coś takiego) powoził chłopaczków swoim mercem w leasingu po mieście i obiecał, że za rok będą mieli takiego samego. Mój kolega na tym etapie też wyczuł, że to ściema, ale Patryk się bardzo podjarał i zaczął w #!$%@? angażować się w to gówno, podobno spamował telefonami rodzinę i znajomych (wtedy FB nie było aż tak powszechne), ciągle #!$%@?ł o jakimś drzewie kontaktów i strukturach - no wpadł po uszy.

Jakiś czas później byłem gdzieś na mieście z moim ziomeczkiem i podbił do nas Patryk, który wówczas jeszcze mnie nie znał - mój kolega zagadał go dla jaj, że niby ja jestem zainteresowanym „wejściem w biznes”.

Kolesiowi odpalił się wtedy jakiś psychotyczny tryb funkcjonowania - zaczął rzucać do mnie hasłami, których go nauczyli na tych sesjach prania mózgu, typu: „wchodząc w strukturę masz 98% na zostanie milionerem, a na etacie - 0%! Po pierwsze zmień sklep!” i tak w kółko. Kazałem mu #!$%@?ć, ale i tak potem znalazł mnie na Naszej Klasie i spamował XD.

Serio #!$%@?, już wtedy etat był dla tych ludzi synonimem niewolnictwa, jak widać do dzisiaj niewiele się zmieniło. FM miało do tego to hasło o zmianie sklepu, przez tego cymbała wryło mi się to w pamięć XD.

Jak potoczyły się losy Patryka? Nigdy z nim już potem nie rozmawiałem, ale z opowieści wspomnianego tu ziomeczka koleś siedział w MLM jeszcze parę lat, nie dorobił się na tym nic oprócz dużych długów, które pewnie jeszcze spłaca.

W końcu został kierowcą ubera, a potem zwykłej taksówki (podobno ma nawet wąsa XD) - kumpel mówi, że chociaż Patryk nie bawi się już w MLM, to nadal wierzy, że można na tym zarobić XD.

PS Aparycja typa trochę podobna do Seby - zakolak z dziwną mordą, ale trochę wyższy i chudszy od Wolfixa.
  • 18
@rafalewtrancamsie: @virgola: Już tu kiedyś pisałem, miałem podobną "znajomą", która nawet bodajże w 2015 r. Merca odbierała i nie ukrywam, że robiło to wrażenie. Niezbyt orientowałem się wtedy o co chodzi, ale instynktownie czułem, żeby w to się nie pchać, że nikt nic za darom nie daje, a kasa bierze się z czegoś xD.

Dzisiaj mamy 2022 r. a laska tak za dłużona, że szkoda gadać, nie wiem czy kiedyś
@virgola: IMO zastanawia mnie szkodliwość np. takiego AVONu z tego co mi się wydaję nie ma przy tym MLM zbytnio nakręcania o 'bogactwie' itp. itd. dużo osób siedzi w AVONie i zamawia samemu dla siebie, paru osób dookoła - ale nie liczy na wielkie zyski. Chyba, że się mylę to nich ktoś mi powie, jak to wygląda w rzeczywistości.
@haosek:
Tu masz wytłumaczenie bardziej dla młodzieży:
https://www.youtube.com/watch?v=VVUUbEw_Pm8&list=PLZbXRA2N8lmeHJAiKBPKp0yBNhZIP81N4&index=8

A tu bardziej dla dorosłych:
https://www.youtube.com/watch?v=s6MwGeOm8iI&list=PLZbXRA2N8lmflSxoT4Ucy3EJE8k6HJHjm&index=47

Jeśli chodzi o avon to osobiście (oprócz tego co w filmach) dodałbym:
- koszt czasu przeznaczonego na szukanie, sprowadzania, odbieranie towaru itd.
- koszt czasu łapania klienta,
- w sumie to nie wiesz czy jest taniej czy nie
- zamykasz się na inne kosmetyki
- no i ta niezręczność: "chcesz coś z avonu"?

Porównaj to sobie ze
@haosek: Być może nie ma aż takiego #!$%@?. Zwracam uwagę, że piramida Avonu składa się jednak chyba głównie z kobiet. Mam wrażenie, że większości pozostałych przypadków to jednak mężczyźni się wkręcają. Może tu tkwi sekret avonu, że jest jakby łagodniejszy.
Ale piramida, to piramida.
Mnie rozwala ile ci ludzie tracą czasu na to.

czy istnieje szansa, że jakiś MLM opiera się na w miarę uczciwych zasadach


Moim zdaniem nie, bo założeniem
@haosek:
@Mq555:
Dobry Mireczek @mateosz_inbecki ostatnio się dzielił dobrym filmikiem od Leszka W.:
I dokładnie w 58:46 jest wytłumaczone, dlaczego to jest scam.
https://youtu.be/1nQC_FJQaCg?t=3526

Leszek mówi tak:

Poważnie. Moja matka nawet nie kupuje z FM. Jakbym jej zawiózł, to ok, by zużywała. Ale sama nie kupi. Bo tam ma 2 złote taniej. I 55 razy chciałem ją przekonać, [ale nie poszło - przypis mój] dlatego w tej chwili dałem sobie