Wpis z mikrobloga

Okej, węgiel jest teraz gorącym tematem, a jako że jestem Ślązakiem, pracuję na kopalni od 5 lat, jestem inżynierem Górnictwa i Geologii to pozwolę sobię poprowadzić cykl #fedrujzwykopem
Będę starał się opisywać różne aspekty górnictwa węglowego.
Pracowałem ~2 lata jako ślusarz pod ziemią na kopalni (głównie w ścianie czyli tam gdzie wydobywa się węgiel),, ~2,5 roku na powierzchni jako coś jak by dyspozytor (uruchamiałem zakład przeróbczy i nadzorowałem parametry, włączałem zdalnie przenośniki taśmowe, zawiadamiałem o awariach etc.), teraz po skończonym Budownictwie Podziemnym i Ochronie Powierzchni pracuję na oddziele robót przygotowawczych tzw. GRP - czyli drążenie wyrobisk (tuneli).

Treści będą w miarę krótkie i treściwe, a prosiłbym żeby ewentualne pytania zadawać w komentarzach, na pewno odpowiem.
Nie wiem, znaczy wiem ale chciałbym się zorientować, co Was interesuje związanego z górnictwem węgla kamiennego?
Cykl zaczniemy od pytań, a ja później jakoś to rozwinę, a teraz tagi #gornictwo #slask #wegiel #kopalnia #ama
  • 145
  • Odpowiedz
  • 2
Mnie najbardziej interesuje kiedy skończymy dokładać do górnictwa i kiedy skończą się przywileje górników. To mnie najbardziej interesuje.
  • Odpowiedz
@przodowyryl czy to prawda że nasz. Polski węgiel jest droższy od zagranic e go o tyle że bardziej się opłaca importować? Jeśli tak, to z czego to wynika, trudność wydobycia, starsza technologia?
  • Odpowiedz
@przodowyryl na czym tak naprawdę polega praca górnika ? Machacie łopatą i kilofem czy stoicie i patrzycie jak maszyna wydowbywa kamień A potem ewentualnie to zbieranie? Jak Patrzą starzy gdy młodszy nie mówi szczęść Boże?
Jak to z tymi fajeczkami pod ziemia ( ͡º ͜ʖ͡º)
Najdziwniejsza rzecz jaka wydarzyła się w kopalni?
  • Odpowiedz
@przodowyryl: szkoda twojej energii. Pewnie by można się czegoś ciekawego dowiedzieć w tym temacie, ale już się wychodki zesrały i zasrały wątek jakimiś bzdurami. Elita internetu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@przodowyryl: ale sie wylalo szambo XD korposzczury boldupia ze nie zarabiaja tyle ile gornik siedzac na stoleczku w klimie, po pierwszym zjezdzie byscie sie pewnie zesrali to raz; a dwa to nie wszystkie kopalnie weglowe przynosza straty a tylko czesc i to powoduje te doplaty do nich, wymagana jest tam reforma a nie zamkniecie kopaln rusko europejskie trolle
  • Odpowiedz
@przodowyryl: o co chodzi z tym górnictwem? Górnicy są, kopalnie są a węgla nie ma. Zawsze myślałem że cały ten nie rentowny organizm górniczy utrzymuje się na taką sytuację jak teraz właśnie - wojnę z Rosją. A tu się okazuje że węgla brak.
  • Odpowiedz
@basalyk44: raczej nie ma jakiejś opinii, o KGHM się nie rozmawia ani nie porównuje.
@soadfan: bo to węgiel koksujący który służy do produkcji stali, a nie przeznaczony do ogrzewania (inaczej się spala)
@KupaNaStole: kopalnia wielu osobom życie uratowała, taka jest prawda. @100piwdlapiotsza:
W granicach 3,3 na powierzchnii, 4 z hakiem na dole. Nie jestem w związku zawodowym, dostęp do węgla mam taki że idę i mówię że chce
  • Odpowiedz
@MMARS: Tak, górnictwo jest w opłakanym stanie i nie jesteśmy w stanie wyprodukować tyle węgla ile potrzebujemy.
@chado_podobny: w miejscach mało uczęszczanych @Docent_Jan_Mula: Polsl
@pedros92: bo to nie był faktyczny dyspozytor, tylko tak tu to określiłem, ciężkie do opisania ale to była normalna praca fizyczna z tym że skupiona na obsłudze tzw. pulpitu sterowniczego.
  • Odpowiedz
@Togira_Ikonoka: nie wygląda, poziomu wydobywcze buduje się na +-25 - 40 lat, a sama nowa ścianę aby wydrążyć i zazbroic to masz z 6-8 miesięcy, nie ma też ludzi którzy by to obsługiwali bo ludzi w górnictwie jest mało
@DexterFromLab: ludzi mało, kopalnie były prowadzone pod kątem wygaszania wydobycia więc nie dziwcie się że węgla nie ma i nie będzie @DzikiChleb: to zależy gdzie ale generalnie jest dużo noszenia,
  • Odpowiedz
@temokkor: podatki i układy robią cenę naszego węgla taka jaka jest
@murison: nowa ściana to minimum z 6-8 miesięcy ale i tak nie ma ludzi żeby fedrować @pijmleko: 1. Złoża są na kilkadziesiąt lat i więcej
2. Bo pośrednicy wykupują węgiel z PGG i sprzedają drożej, zwykła spekulacja i tyle
3. Zero myślenia o przyszłości
4. Pośrednio tak ale nie emeryci tylko układy i układziki wyżej
5.Sam nie wiem,
  • Odpowiedz