Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim, w jaki sposób mogę trzymać oszczędności (około 80k) aby aż tyle nie stracić na inflacji? Konto oszczędnościowe? Zamiana na jakąś walutę? Jest to kwota na wkład własny, będzie mi potrzebna jakoś za rok, może dwa. Nie zarobię na tym, to wiem, pewnie parę miesięcy/lat za późno na to ale trudno... chciałbym po prostu być mniej więcej na 0 za ten rok czy dwa, gdy przyjdzie do ogarniania mieszkania/#!$%@? z tego kraju.
#wymianawalut #inflacja #oszczedzanie #banki #bank #wymianawalut #finanse #mieszkania #nieruchomosci #kredythipoteczny #stopyprocentowe
  • 13
@cybher2 @darekdede1995 Doszkolę się jeszcze o tym na dniach, gdy będę mieć luźniej w pracy, zadam Wam parę pytań od laika - więc trochę wyrozumiałości¯\_(ツ)_/¯. Tak w skrócie, czyli kupuję te obligacje skarbowe ROR czy DOR, w zależności od długości i co dalej? Mam do tego jakiś wgląd, co się dzieje? Awaryjnie jakby się coś stało mogę pieniądze wypłacić wcześniej na jakiś warunkach? Czy są sztywne ramy dla ROR po roku a
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@astapaa: tak masz wgląd. Codziennie aktualizują Ci się odsetki i możesz patrzeć jak rośnie.

Mozesz wyciągnąć w każdej chwili i tracisz max. 0.5% (właściwie to 50 groszy na obligację, jedna obligacja kosztuję zawsze 100 PLN), ale nigdy wiecej niż włożyłeś. Czyli jak wrzucisz np. 100 PLN to w najgorszym przypadku wyciagniesz 100 PLN. Jak uzbierasz 105 PLN i wykupisz wcześniej to wyciagniesz 104.5 PLN.

ROR wykupują się automatycznie po roku, a
@cybher2 Jesteś wielki, wszystko jasne, dziękuję! <3.
Czyli kupuję obligacje roczne ROR zmiennoprocentowe (5.25% na chwilę obecną) za 100k i po roku mi się to automatycznie sprzeda za 100k+5.25% (na chwilę obecną)? Czy jak na koncie oszczędnościowym co miesiąc mi to się aktualizuje? Gdzieś na moim koncie bankowym (santander) miałbym to widoczne? Czy do tego potrzebowałbym jakieś specjalne konto? Dzięki za odpowiedzi i cierpliwość ().
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@astapaa:

Jesteś wielki, wszystko jasne, dziękuję! <3.

Nie ma za co. Też od nie dawna poznałem jak działają obligacje :)

Czyli kupuję obligacje roczne ROR zmiennoprocentowe (5.25% na chwilę obecną) za 100k i po roku mi się to automatycznie sprzeda za 100k+5.25%


Tak dokładnie.

Niestety, żeby kupić obligacje to trzeba się pofatygować i pójść do jakiejś większej placówki PKO BP i tam założyć specjalne konto (bezpłatne) na miejscu, niestety przez Internet
@astapaa: @herbatananoc: o to tego nie wiedziałem, czyli trzeba uzbierać minimum te 0.5%, żeby wyjść na zero przy wcześniejszym wykupieniu. Ale jeśli dobrze liczę to co miesiąc zarabia się 5.25%/12 = 0,4375%. Czyli po pierwszym miesiącu już się powinno uzbierać na wcześniejszy wykup, a każdy kolejny to już na plus.

Edit: Dla DOR jest gorzej, bo tam opłata to 0.7 PLN, a nie 0.5PLN, więc na zero wyjdzie się dopiero
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@astapaa: jak napisali rozmówcy powyżej: obligacje. Najbardziej opłacają się 4 letnie, polecam jeszcze obce waluty, srebrne o złote monety bulionowe.