Wpis z mikrobloga

Chciałbym podzielić się z wami moją tezą:

Inflacja nie wynika z rozdawnictwa czy za dużej ilości taniego pieniądza na rynku, tylko wynika z kryzysu energii.

Załóżmy, że mamy duży zakład (fabrykę), który zatrudnia 1000 osób. Mieli rachunki za prąd np. na poziomie 10 000 zł misiecznie teraz ten rachunek skoczył do 20 000 zł miesięcznie, gaz to samo, koszty transportu to samo. I teraz wygląda to tak, że fabryka ma wyższe koszty wytworzenia danego produktu:

Wyższe koszty wytworzenia produktu>hurtownia kupuję za wyższą cenę (dodajemy po drodze zawsze koszty transportu, które też urosły bo paliwo droższe)>Przedsiębiorca kupuję za wyższą cenę>konsument kupuję za wyższą cenę (wzrost cen).

Jeżeli wyjdziemy z ww. założenia, to podwyższanie stopy bazowej przez NBP wielkiego sensu nie ma. Oczywiście rynek zostaje schłodzony i taniego pieniądza na rynku jest dużo mniej ale wg. mnie nie ma to wpływu na obecną inflację (nazwę to Energionflacją).

Powiedzcie mi czy się mylę...?

#inflacja #ekonomia #kredythipoteczny #nbp
  • 10
@Demoman: Dziękuję. Czyli jednak głównym powodem inflacji jest poprostu dodruk pieniądza, czyli za dużo "pustego" bądź "nie wypracowanego" pieniądza na rynku?
@Jergen: Zawsze pośrednio tak jest, choć nie zawsze to jest główna przyczyna. Pieniądze to tylko środek płatniczy ułatwiający wymianę. Jak jest go zbyt dużo na rynku to ceny rosną. Są 3 główne powody:
a) Zbyt duży dodruk i wypuszczanie pustego pieniądza w rynek np. poprzez realnie ujemne stopy procentowe, różne dodatki socjalne itp.
b) Zmniejszenie się podaży dóbr na rynku
c) Spekujacja walutowa przez "grubasów" (to zazwyczaj w krótkim/średnim okresie)

Twierdzenie,
@lordziok: No i ceny energii to jeszcze bym mimo wszystko dodał. Chyba, że ceny energii to pochodna wojny i covidu (ale wydaje mi się, że już przed wojna ceny skoczyły, w sensie tuż po nowym roku)
@Jergen: W dużej części masz racje niektórym fabryki maja wzrost cen gazu i o 1000% jeśli pokończyły in się wcześniejsze umowy, a były one najczęściej podpisywane na pare lat