Wpis z mikrobloga

Jak Bliski Wschód widzi wojnę rosyjsko-ukraińską?

Kocioł Bliskiego Wschodu nie przestaje wrzeć. Mnogość narodów, wyznań, kultur, a co za tym idzie, niekończące się konflikty interesów, tworzą trwającą od dziesięcioleci niestabilność. Wojna na Ukrainie to kolejny wielki płomień, jeszcze bardziej podgrzewający bliskowschodni gar. Wiele państw regionu widzi w europejskiej wojnie potencjalną szansę na umocnienie swojej pozycji w regionalnej czy nawet światowej rozgrywce. Wojna przedstawia jednak równie wielkie ryzyko popadnięcia w kolejną otchłań społecznych niepokojów. O co tak naprawdę chodzi na Bliskim Wschodzie?

Zapraszam na materiał, który zrealizowałem wspólnie z Good Times Bad Times (@GoodTimesBadTimes). Ja napisałem scenariusz, a GTBT odpowiada za produkcję wideo. Wyszła z tego potężna pigułka, która w nieco ponad 20 minut przedstawia jak na wojnę na Ukrainie patrzą główni gracze Bliskiego Wschodu - Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Iran i Izrael. W materiale staramy się także odpowiedzieć na kluczowe pytania: czy wojna na Ukrainie okaże się czynnikiem destabilizującym dla Bliskiego Wschodu i doprowadzi do nowej fali protestów - Arabskiej Wiosny 2.0?

_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie #bliskiwschod #turcja #arabiasaudyjska #zea #izrael
JanLaguna - Jak Bliski Wschód widzi wojnę rosyjsko-ukraińską?

Kocioł Bliskiego Wsc...
  • 63
  • Odpowiedz
  • 6
@rebel101 Poszczególne arabskie monarchie wchodzące w skład OPEC przygotowują się właśnie na przyszłość bez dochodów (a przynajmniej nie tak już dużych dochodów) ze sprzedaży ropy. Najwięcej mówi się o Saudi Vision 2030, ale podobne projekty wdrażają też np. ZEA czy Katar. W skrócie te programy zakładają rozbudowę sektora prywatnego, aktywizację zawodową swoich własnych obywateli (rezygnacja z zagranicznych kontraktów), inwestycje w sektor high tech, w turystykę (szczególnie KSA), tworzenie zagranicznych funduszy inwestycyjnych, rozbudowa
  • Odpowiedz