Wpis z mikrobloga

Wdałem się na Reddcie w dyskusje z Izraelczykami o Polsce. Oni są #!$%@?ęci, serio. Mózgi mają wyprane propagandą jak Ruscy. Żeby nie było, nie zaprzeczam temu, że istnieli Polacy którzy współpracowali z Nazistami tylko według nich, to z Nazistami współpracowała co najmniej połowa Polaków. Jakiś typ wstawił mi cytat z książki w której było napisane, że w Warszawie aż 3000 Polaków donosiło na Żydów. Znalazłem w necie PDF i dalej autor wyliczył, że wspomniane 3000 stanowiło pół procenta populacji ówczesnej Warszawy a kolejne 10% aktywnie pomagało Żydom choć groziła kara za to śmierci. Wkleiłem resztę cytatu bez żadnego komentarza. Efekt? Dostałem z 40 strzałek w dół i zarzucono mi denializm holokaustu i antysemityzm... za zacytowanie historyka który przed chwilą był ok. Próbowałem się dopytać, gdzie tu jest antysemityzm ale nie odpowiedzieli. Ale dali więcej strzałek w dół.

W sumie wiedziałem o tym, że oni mają skrzywione podejście do tych tematów ale ta dyskusja otworzyła mi oczy.

#polska #izrael
  • 83
@DooBeeDooBee: z 2 tyg temu na moim instytucie wizytował ambasador izraela w polsce (którego swoją droga nie chcieli dać, miał być tylko charge affair ale wybuchła wojna). jest to instytut bliskiego i dalekiego wschodu, wiec nie chwaląc się no znamy tematykę dość dobrze. wykład był zatytułowany „iran jako zagrożenie światowe” XD wyobraźcie sobie jakie tam były fikołki intelektualne. chłop w ogóle się nie starał i leciał z ostra propaganda i tłumaczył
@DooBeeDooBee: mają - wyszukaj sobie na youtube dokument o wycieczkach młodych Żydów do Krakowa zobaczyć Kazimierz. Przerażeni są, że jadą do kraju antysemitów, ochrona jedzie z nimi by ich nikt nie pobił i generalnie przeświadczenie, że wszędzie na świecie chcą ich zniszczyć.

Do pewnego stopnia można to zrozumieć - mit założycielski Izraela (tzn. po Holocauście, a nie syjonizm) jest taki, że wszędzie na świecie ich nie chciano, przeganiano, mordowano a potem
@DooBeeDooBee: Polska przegrała wojnę o pamięć i tyle w temacie. TYLKO izrael ucierpiał (#!$%@? z tym, że na początku dystansowali się od Europejskich braci i długo nie podchwycili tematu holokaustu sami). Niemcy to 4 gospodarka i nie można ich obrażać, że niby naziści to niemcy. Więc Naziści są z ciemnej strony księżyca (zobacz na komiksy Amerykańskie i Super Hero filmy), a Polacy to ciemiężcy, bo nikt nas nie lubi.
@DooBeeDooBee: @kruszomek: No ostatnio przy seansie Undone byłem mega zbulwersowany (Ten główny aktor z Better Call Saul gra tam i aktorka z Ality: Battle Angel). Drugi sezon pokazuje, jakoby tylko Polacy zajmowali się wywózką żydów do obozów - bez żadnego nadzoru niemiaszków (w serialu gdzie przez 3 odcinki widzimy nawiązania do holokaustu oraz faktyczną akcję wywozu do Obozów, nie pojawia się ani jedno nawiązanie do Nazistów; tylko do Polaków i
@DooBeeDooBee: na pewno sporo zydow ma #!$%@? na tym punkcie, ale nie ma co generalizowac. Jak bylem w Izraelu nigdy nie spotkalem sie z nieprzyjemnym komentarzem, kazdy byl bardzo mily gdy sie dowiedzial ze jestem z Polski, wspominali ze maja daleka rodzine w Krakowie, albo ze byli w Warszawie i bylo super itd. Raz w sklepie sprzedawczyni sie mnie zapytala czy jestem z Niemiec, mowie ze nie, z Polski. A ona