Wpis z mikrobloga

Właśnie kończy mi się lokata i chcę moje oszczędności wrzucić w obligacje ROR ze zmienną stopą a nie na lokatę. Z tego co czytam to najlepsza oferta aktualnie (jeśli stopy dalej będą podnoszone to skorzystam bardziej niż na stałym % na lokacie). Widzicie jakieś przeciwskazania? #obligacje #oszczedzanie #inwestycje
  • 11
  • Odpowiedz
@malaszuu_: już szczegółów nie pamiętam, ale w praktyce wygląda to tak że firma januszeks może ci robić problemy z wykupem obligacji lub próbują wcisnąć kolejne obligacje na kolejny okres i prawo tutaj jest dziurawe ale szczegółów ci nie przytoczę. Za to podlinkuję przykład
https://finanse.uokik.gov.pl/obligacje-korporacyjne/obligacje-korporacyjne/
akcje to jest współwłasność w firmie. Mając nawet kilka akcji można uczestniczyć w walnym zgromadzeniu xD a obligacje to jest pożyczka firmie/państwu pieniędzy. Tak z ogólników to
  • Odpowiedz
@puto: akurat siedzę dość mocno w temacie i byłam ciekawa argumentacji. Od przytoczonej w przykładzie afery GetBack dużo się zmnieniło, KNF "trzyma za gębe" bardzo mocno wszystko, co może być uznane za doradztwo finansowe/inwestycyjne. Bardziej uznałabym akcje za mniej pewne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@malaszuu_: jak czegoś nie wiem lub nie jestem pewien to nie piszę ( ͡° ͜ʖ ͡°) no mam nadzieję że się pozmieniało ale na pewno trzeba czytać te list czy umowę (jak to się nazywa) co tam jest napisane, jakie są gwarancje i zasady wykupu. Mój znajomy prawnik miał ze 2-3 sprawy gdzie musiał ogarniać temat ludzi z takimi obligacjami, ale z tego co wiem to dobrze
  • Odpowiedz