Wpis z mikrobloga

Żuk leśny (Anoplotrupes stercorosus) Hej! Będę wrzucał pod tagiem #cudaki , różne ciekawe owady/zwierzęta/rośliny/grzyby, które wydadzą mi się interesujące i które osobiście napotkam. Śledź/czarnolistuj wedle woli. Na razie mamy:

11 ćmaków, 7 pajunków, 1 jaszczur, 9 ptakulców, 3 ryby, 5 motylaki, 1 żabol, 3 muchole, 1 drzewo,1 osa/mrówka, 1 ślomok, 1 ważkol, 2 koniuki polne, 3 pluskwiaki,1 meduza, 3 roślińce, 1 wunsz, 5 żuksonów i 1 robaczek.

Jak znasz nazwę gatunkową to śmiało podawaj w komentarzach. Jak będę wiedział jak się dany cudak nazywa to oczywiście podam w opisie. Miłego!

#natura #smiesznypiesek #smiesznekotki #owady #dziendobry #ciekawostki #przyroda #ekologia

O żuku leśnym: Żuk ten zasiedla wyłącznie lasy liściaste i mieszane. Preferuje starsze i bardziej zwarte drzewostany. Dorosłe odżywiają się butwiejącymi szczątkami roślin, odchodami roślinożerców oraz starymi owocnikami niektórych grzybów kapeluszowych. Obserwowano też ich żerowanie na padlinie. Samice i samce kopią korytarz głębokości ok. 30 lub 40 cm, a następnie samica wykopuje korytarze boczne i komory lęgowe. Komory i korytarze wypełniane są martwą materią roślinną, zwłaszcza ściółką, która stanowi pokarm dla larw.

W polskich lasach gatunek ten tworzy zgrupowania żuków z żukiem wiosennym. Dorosłe występują od kwietnia do października.

Owad ten nawozi glebę oraz zwiększa jej przewiewność i przesiąkliwość przez co uznawany jest za pożytecznego z punktu widzenia gospodarki leśnej. (Za wikipedią)

Ps. Po poście z robaczkiem świętojańskim tag przekroczył stu obserwujących. () to super miło ale czuć delikatną presję. Lato się zaczyna, mam nadzieję spotkać jeszcze wiele cudaków. Pozdrawiam.
Pobierz
źródło: comment_1656312515VcKln8MYzokW96lUXCO6zG.jpg
  • 9
@cuda_maker: nie, naprawdę chciałem wiedzieć, ale też najpierw sprawdziłem, czy gdzieś nie masz znaku wodnego z nazwą aparatu ;). To ładnie ten ajfonik robi, nie powiem :). Mój to Oneplus 9 Pro i odkryłem tę opcję makro zupełnym przypadkiem, wcześniej nawet nie wiedziałem że tak się da i jestem bardzo mile zaskoczony jakością tych zbliżeń :)
@Kaczorra: Twój chyba robi lepsze nawet. Zdjęcie żuka jest świetnej jakości bo to jest ogromny cudak. Więc nie trzeba było go zoomować za bardzo. Często czuję, że brakuje mi lepszego sprzętu ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.