Wpis z mikrobloga

Jak byście w prostych słowach wyjaśnili technikę medytacyjną Vipassana - jak się za nią zabrać?

W Enneagramie przeczytałam, że Piątki prawie zawsze wybierają taką praktykę, jeżeli podejmują się medytacji. Fragment mówi:

Piątki niestety chętnie wybierają te techniki, ponieważ prowadzą one do mistrzostwa w zakresie nieangażowania się i chronią przed odczuwaniem kiedykolwiek lęków czy pragnień codziennego życia. To pragnienie przedwczesnego oderwania myśli sprawia, że Piątka zasługuje na miano nieoświeconego Buddy.


Z racji tego, że jestem 5w4, to bardzo mnie ten fragment zaintrygował. Zastanawia mnie też, dlaczego w cytowanym fragmencie występuje słowo "niestety".
#medytacja #buddyzm #enneagram
  • 18
@Sandrinia: według mnie łatwiej zacząć od medytacji samatha, jak złapiesz podstawy możesz dołożyć do tego vipassanę

a wyjaśniać to chyba krótki post byłby za krótki żeby wytłumaczyć pewne niuasne, mogę Cię odnieść do pewnych książek, lub podyskutować na pw
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Sandrinia: Proszę, zrobiłem screeny bo lepiej to bym tego nie opisał i jaka oszczędność czasu ;)
Dopowiem jeszcze tylko: fajnie jest wiedzieć że vipassana praktykowana obecnie na zachodzie jest skrojona pod wymogi współczesności. W tej nocie jest mowa, jak słusznie zauważa @steppenwolf90 , że tradycyjnie uważano że aby rozpocząć vipassanę należy najpierw wyciszyć i skoncentrować umysł poprzez śamathę do poziomu 'koncentracji dostępu' (jest to stan przed pierwszą jhaną ale jeszcze nie