Wpis z mikrobloga

Szroniec leśny (Cixius nervosus) (na 99%) Hej! Będę wrzucał pod tagiem #cudaki , różne ciekawe owady/zwierzęta/rośliny/grzyby, które wydadzą mi się interesujące i które osobiście napotkam. Śledź/czarnolistuj wedle woli. Na razie mamy:

11 ćmaków, 7 pajunków, 1 jaszczur, 9 ptakulców, 3 ryby, 5 motylaki, 1 żabol, 3 muchole, 1 drzewo,1 osa/mrówka, 1 ślomok, 1 ważkol, 2 koniuki polne, 4 pluskwiaki,1 meduza, 3 roślińce, 1 wunsz, 5 żuksonów i 1 robaczek.

Jak znasz nazwę gatunkową to śmiało podawaj w komentarzach. Jak będę wiedział jak się dany cudak nazywa to oczywiście podam w opisie. Miłego!

#natura #smiesznypiesek #smiesznekotki #owady #dziendobry #ciekawostki #przyroda #ekologia

O szrońcu leśnym:

Bardzo ładnie ubarwiony leśny pluskwiak równoskrzydły z rodziny szrońcowatych (Cixiidae), z której w Polsce występuje około 20 gatunków z 6 rodzajów. Niewiele, bo już w USA naliczono 172 gatunki z 13 rodzajów (dość stare dane z 1981 r.), a na całym świecie żyje ponad 2 tysiące gatunków (w 150 rodzajach!).

Szrońcowate gustują w pokarmie roślinnym, dorosłe piją soki z liści i pędów, natomiast larwy żyją w ziemi i żerują na korzeniach. Tak jak wiele gatunków pluskwiaków, również szrońce są wektorami dla bardzo wielu chorób roślin – głównie bakteryjnych i grzybiczych. Przykładem może być znana od 1988 roku z francuskich upraw truskawek choroba zwana brzegową chlorozą truskawek (tłumaczenie własne, w oryg. marginal chlorosis) wywoływana przez słabo poznaną jeszcze bakterię określaną jako „Candidatus Phlomobacter fragaria” (początkowo określaną jako „jakby bakteria” – bacteriumlike organism, obecnie wiadomo już, że jest to bakteria z grupy proteobakterii), dla której wektorem jest własnie żerujący na truskawkach gatunek szrońca Cixius wagneri. Choroba ta wydaje się mieć potencjał do rozszerzania swojego występowania (pojawiła się już. m.in. we Włoszech), co znalazło swój wyraz w oficjalnych zaleceniach UE i wciągnięciu w nowym projekcie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin patogenu Candidatus Phlomobacter fragaria w wykaz „organizmów szkodliwych, od których rośliny i materiał rozmnożeniowy powinny być wolne lub praktycznie wolne lub których obecność nie powinna przekroczyć dopuszczalnego poziomu tolerancji” (grudzień 2016).

Na zdjęciu widoczny jest kuzyn upiornego (dla hodowców truskawek) szrońca - gatunek nie budzący takiej jak on niechęci (wizja zrujnowanego pola truskawek nie nastraja do szrońców przyjaźnie) - szroniec leśny (Cixius cf. nervosus). Pluskwiak dość rzadko widywany (podejrzewam, że bardziej ze względu na tryb życia, niż niską liczebność) mieszkaniec lasów i amator drzew liściastych (na pewno topól, wiązów, jesionów, ale na tym lista jego smakołyków raczej się nie kończy).

(Za https://makropstryki.flog.pl/wpis/13340856/szroniec-lesny-cixius-cf-nervosus)
Pobierz cuda_maker - Szroniec leśny (Cixius nervosus) (na 99%) Hej! Będę wrzucał pod tagiem #...
źródło: comment_16565698553vbzJSwZ3Om83E7RysoZpP.jpg
  • 2