Wpis z mikrobloga

1808 + 1 = 1809

Tytuł: Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry
Autor: Jason Schreier
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788381292436
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 336
Od kiedy pamiętam, to od samego grania w gry bardziej lubiłem o nich czytać. Śledzić newsy, chłonąć zapowiedzi czy recenzje, z graniem było tak... średnio, może też dlatego, że komputer musiałem współdzielić z innymi członkami rodziny.
Powróciłem do tego świata po paru latach przerwy a wyżej wymienione czynności uzupełniłem co najwyżej o oglądanie YT ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ten wtręt osobisty miał pokazać, dlaczego sięgnąłem po "Krew, pot i piksele". O ile patologie związane z produkcją gier, opisywane przez Jasona Schreiera, raczej nie były mi obce (tak naprawdę występują one w każdej dziedzinie, która produkuje jakiekolwiek oprogramowanie), tak byłem lekko zdziwiony ich skalą. Słowo "chwalebne", zawarte w tytule, może być nieco mylące - bo brakuje tutaj pozytywnej opowieści od A do Z - opisywane tu sukcesy są okupione dużą ilością cierpienia.

W tych quasi-reportażach często brakuje wypowiedzi tzw. drugiej strony (chociaż często jest to efekt odmowy/umowy, o czym autor na szczęście stara się informować), przez co mogą wydawać się lekko stronnicze. Książka też wydaje się nieco powtarzalna i po pewnym czasie zaczyna nużyć. Wiadomo, że język polski jest średnio precyzyjny jeżeli chodzi o sformułowania techniczne, jednak nadużywanie angielskich zwrotów czasem razi w oczy.

Mimo powyższych wad, jest to dalej kawał solidnej lektury. Zwłaszcza dla człowieka, które kilka ostatnich lat spędził w pewnego rodzaju hibernacji i nie wiedział zbytnio, co się dzieje branży. A przy niektórych fragmentach uderzyła tęsknota za dzieciństwem. Mimo wszystko, warto sięgnąć po tę książkę. Chyba, że jesteś nałogowym graczem, wtedy lepiej sięgnąć za te pieniądze po jakąś fajną gierkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #gry #grykomputerowe #literaturafaktubookmeter
user48736353001 - 1808 + 1 = 1809

Tytuł: Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojąc...

źródło: comment_16566047518izF25GddZ9MD9nYgU3UWO.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.3 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-07-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 336

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-05-14 - Użytkownik BBxx ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-03-05 - Użytkownik a231 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) -