Wpis z mikrobloga

@re_plenish: jak masz jakieś wyliczenia czy się coś takiego opłaca to chętnie spojrzę. Jeśli spłata zakupu ma mi się zwrócić za 10 lat to faktycznie słabo.
@Pesa_elf: no właśnie. Dlatego szukam czegoś gotowego bądź poradnika jak skompletować i złożyć samemu.
@KrolOkon: mówisz że aż tak słabo? Koszt dajmy na to 2000-3000 a zwrot wiele lat?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Gorthin: nie opłaca się przy takim panelu robić sinusoidy skoro i tak większość urządzeń obecnie jest na Akumulatorach 18650 jedynie co to zainteresuj się regulatorem ładowania mppt który będzie ładował akumulator a ty urządzenia ładuj przetwornicą step down 12v->5V
@Gorthin: Mając dostęp to sieci to nie opłaca się, nigdy to się nie zwróci bo będziesz musiał co kilka lat wymieniać akumulator co jest dodatkowym kosztem. 2000-3000zł to nawet przy 1zł za 1kWh to 2000-3000 kWh.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KrolOkon: rzecz może nie opłacalna ale wychodzę z założenia że lepiej coś takiego mieć koło domu bo widzisz jak się popieprzyło u naszych sąsiadów i sytuacja w Europie nie wygląda super stabilnie jak się nam wydaje. @Gorthin: no policz sobie kWh jakie uzyskasz z tego x ceną i wynik użyj do dzielenia kosztu zakupu
@Gorthin: Nigdy się nie zwróci, to jest dobre jak nie masz dostępu do prądu. Na wyjeździe, w chatce na totalnym odludziu, elektrownia odcięła cię od prądu xd itp.
Jeżeli chciałbyś wyjść na plus to tylko instalacja stacjonarna i najlepiej powyżej 2kW - zmniejszy to rachunki za grzanie wody, klimatyzację, ogólne zużycie prądu w domu. Problem jest taki że w domu z dachem(lub działką), na balkonie w bloku nie poszalejesz z większą
@Gorthin: Panel zawieszony pionowo na balkonie będzie produkował z połowę swojej maksymalnej mocy. Panel 400W na dachu produkuje około ~2,5kWh w ciagu całego słonecznego dnia.
Taniej wyjdzie zakup regulatora napięcia + aku + przetwornicy 12V na 230V. Volt Polska to dość słaba firma, nie wiem jak ich sprzęt ale kontakt z supportem to totalna porażka.

Wyzwiska co ja się znam za 3... 2... 1...
@Gorthin: Nie wiem co to jest dokładnie, unikaj elastycznych bo drogie, przegrzewają się i uszkadzają bardzo szybko.
W ciągu wiosny/lata bez chmur to taki panel (powiedzmy 200W) zrobi jakieś 6-8 krotność czyli 1kWh-1,5kWh ale nie wykorzystasz tego w całości. Przy pochmurnym dniu jeszcze mniej produkują.
Wyzwiska co ja się znam za 3... 2... 1...


@Generau_Solo: Używam volta i masz rację, to słaba firma, pierwszy padł po 1 niecałym sezonie, ale drugi (nowszy model) działa 2 rok. Jest to tani chiński inwerter który wymaga przeróbki (słabe chłodzenie ma). Jak padnie ten to wybiorę coś lepszego.
@KrolOkon: to powiedzmy w takie pogody jak teraz niech to będzie ten 1kWh. Szału faktycznie nie ma. To faktycznie dziennie powiedzmy max 1 zł mniej zapłacę za rachunki za prąd. Miesięcznie niech to będzie 30 zł. To by wyszło z 8 lat zwrotu. Faktycznie słabo. Jedynie jakby brakło prądu to żeby chociaż sobie lampki ładować.
Miesięcznie niech to będzie 30 zł. To by wyszło z 8 lat zwrotu.

@Gorthin: Zakładając że każdy miesiąc to czerwiec ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przez cały grudzień zrobisz tyle prądu co jeden dzień w lecie (σ ͜ʖσ)
Rocznie panel 200W zrobi ~200kWh, wykorzystasz z tego 10-30% ale byś musiał ciągle coś mieć podpięte co bierze całość prądu.