Wpis z mikrobloga

Czytam że nie za bardzo powinno się wrzucać w koszty poszczególnych podzespołów do kompa <10k PLN w celu jednorazowej amortyzacji tylko musi być to kompletnym i zdatnym do użytku zestawem. Czyli co jak kupie PC za 9k netto to powinienem też monitor, klawiaturę i myszkę by się kwalifikowało do jednorazowego odpisu? Zawsze można kupić najtańsze na allegro w sumie za 100zł ale po co jak mam swoje.
Ale co jak już zakupie tego PC a w następnym miesiącu (w tym samym roku podatkowym) będę chciał dodatkowo monitor za 5 kola? Wtedy będę mógł taką modernizację też jednorazowo zamortyzować?
I co w przypadku gdy oprócz tego PC mam laptop od klienta na którym pracuję i chciałbym podłączyć monitor zewnętrzny by efektywniej pracować, można by wtedy to zakwalifikować jako cześć innego zestawu?
#jdg #b2b #ksiegowosc
  • 10
@James456: Jak się tak czaisz z tym zakupem i chcesz wydać kilka tysięcy na komputer a nie wiesz do końca jak to może to prostu zapłać doradcy podatkowemu te 200 zł i Ci wszystko wyłoży czarno na białym.
@James456: To już są kwestie interpretacyjne, generalnie nie chce mi się szukać wyroków albo interpretacji kisu, ale środek trwały ma być kompletny i zdatny do użytku, więc nie masz prawa dawać sobie poszczególnych części komputera w koszty (procesora, karty, zasilacza), co do monitora itp. jak dla mnie możesz to rozbić i zamortyzować jednorazowo złożony działający komputer jest kompletny i zdatny do użytku, monitor tak samo, mysz i klawiatura też, argumentem przeciwnym
@James456:Jja pierolę, ale jesteś młody chłopie zastraszony. Jak wchodzisz do skarbówki to nigdy nie pukaj tylko wchodź jak do siebie. Jeśli kupujesz sprzęt do firmy (który faktycznie stoi w firmie, a nie bierzesz gamingowca do chaty) i jesteś uczciwy to nie masz się czego bać. Jak ma w tym kraju być dobrze jak człowiek zamiast zarabiać pieniądze to się przejmuje pierdołami jak to będzie wyglądać przed panem w dupe #!$%@? urzędnikiem.
@Adolf_HODLer: poleje ci kawy, bo widzę tą odpowiedź o 7:30.

@James456: #!$%@?, coś się zepsuło, potrzebujesz miejsca na dane to musisz kupić zestaw za 3 kloce żeby był kompletny (???) czy dokładasz 2 x SSD za 500 ziko żeby magazynować informacje. Każdy sprzęt który kupujesz dla uzyskania przychodu i jest wymagany w firmie możesz kupić solo.

@James456: kompa nikt ci nie podważy, tym bardziej jak na nim pracujesz a nie kopiesz doły.
Więc zostaje tylko kwestia kompletności środka trwałego. Jeśli da się na nim pracować to spokojnie jednorazowo w amortyzacji (nawet jak przekracza 10k). Nie bawisz się później w modernizacje (#!$%@?, komp może pracować bez monitora, albo używasz swojego starego prywatnego) tylko wrzucasz w koszty.
Byle VAT był w dobrym miejscu przy modernizacji.
Czyli co jak kupie PC za 9k netto to powinienem też monitor, klawiaturę i myszkę by się kwalifikowało do jednorazowego odpisu?


@James456: 3 pkt 15 Ustawy o rachunkowości stanowi, że za środki trwałe uznaje się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki

Czy PC bez monitora, klawiatury i myszy jest kompletny i zdatny do